RegionWiadomość dnia

Prawie dwa miliony złotych na walkę ze smogiem. Pszczyna dostała specjalną pulę środków

Może to brzmi jak niedorzeczność – ale to ekologiczna prawda. Nic tak dobrze nie robi środowisku – jak pieniądze przeznaczone na jego ochronę. Wymiana kopciuchów, która trwa w całym regionie w związku z terminami zapisanymi w uchwale antysmogowej – to proces, w czasie którego mieszkańcy korzystają z dopłat. Tak gminnych, jak i z programu realizowanego przez WFOŚiGW w Katowicach. Pszczyna na walkę ze smogiem dostała zastrzyk gotówki.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

1,8 mln zł trafi do Pszczyny na działania związane z poprawą jakości powietrza. Uroczyste przekazanie umowy odbyło się w Urzędzie Gminy w Pszczynie i uczestniczył w nim marszałek Jakub Chełstowski i burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol. W ramach projektu planowane jest dofinansowanie wymiany 83 źródeł ciepła.

-Poprawa jakości powietrza to jedno z największych wyzwań, jakie stoją przed regionem, dlatego przyjęliśmy strategię rozwoju województwa śląskiego „Zielone Śląskie 2030”. Stawiamy na poprawę jakości powietrza i wspieramy gminy, które chcą wesprzeć mieszkańców w wymianie wysokoemisyjnych źródeł ciepła, bo to inwestycja nie tylko w ekologię, ale przede wszystkim w zdrowie i życie mieszkańców – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

 

Celem projektu jest poprawa jakości powietrza na terenie Gminy Pszczyna poprzez wymianę wysokoemisyjnych (starych i o niskiej sprawności) źródeł ciepła na źródła ciepła niskoemisyjne w budynkach objętych programem STOP SMOG w Gminie Pszczyna.

Prawie dwa miliony złotych na walkę ze smogiem. Pszczyna dostała specjalną pulę środków (fot.slaskie.pl)
Prawie dwa miliony złotych na walkę ze smogiem. Pszczyna dostała specjalną pulę środków (fot.slaskie.pl)

-Z naszych danych wynika, że z 9 tysięcy starych pieców pozostało nam do wymiany 7,5 tysiąca i robimy wszystko, żeby jak najszybciej te programy uruchomić. Postaramy się, by w najbliższych trzech latach co najmniej połowę z tych starych źródeł ciepła wymienić – podkreślał burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol.

Projekt „Program STOP SMOG w Gminie Pszczyna” będzie realizowany od 1 czerwca 2020 roku do 31 grudnia 2021 roku. Całkowita wartość projektu to ponad 1,8 mln zł, w tym dofinansowanie ze środków UE to 1,56 mln zł. W ramach projektu planowane jest dofinansowanie wymiany 83 źródeł ciepła.
Celem wsparcia ma być poprawa jakości powietrza przez ograniczenie emisji do atmosfery pyłów PM10, PM2,5 oraz benzo(alfa)pirenu, a także wspieranie rodzin, które doświadczają tzw. ubóstwa energetycznego.

O tym, jak Pszczyna aktywnie walczy z plagą jaką jest smog w tej gminie – więcej zobaczyć możecie w kolejnym odcinku programu EkoMisja, realizowanego we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

 

źródło: własne, UMWS
red: W. Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wybuch gazu w Zabrzu: Popękany blok da się naprawić. Ruszyła fala pomocy dla poszkodowanych

Katowice pokazały, jak chcą oznakować ulice, place i ronda. Podoba się Wam?

Jego teledyski robią miliony odsłon w sieci! Sosnowiczanin nominowany do Fryderyka [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close