KrajRegion

Premier Morawiecki: Pierwszy raz w III RP po listopadzie nadal jest nadwyżka budżetowa [WIDEO]

Premier Mateusz Morawiecki podczas konwencji PiS w Szeligach pod Warszawą zwrócił uwagę, że po listopadzie nadal jest – po raz pierwszy w historii III RP – nadwyżka budżetowa. Zapowiedział, że zaproponuje Polakom program wyższych płac.

TOP 5 SILESIA FLESZ: Arni pokazał w Katowicach kaloryfer, a urzędnicy rachunki za śmieci!

Wyższe wynagrodzenia, jak mówił w sobotę premier, są tym, do czego teraz „będziemy jeszcze mocniej dążyć”. Podkreślił, że rząd może to „w wiarygodny sposób zaproponować, ponieważ przemawiają za tym finanse publiczne, zarządzanie tymi finansami”.

– A mam pewną bardzo dobrą wiadomość. W listopadzie jest pierwszy raz w historii III Rzeczpospolitej nadal nadwyżka budżetowa – powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu przypomniał, że Polska ma malejący dług publiczny i zaznaczył, że klasa średnia w naszym kraju powinna być jak najbardziej zasobna. – Naszą ofertę budujemy w ten sposób, żeby klasa średnia w Polsce była jak najsilniejsza, jak najbardziej zasobna; żeby pomóc rozwijać skrzydła młodym, ale też młodym duchem, Polakom, którzy chcą pracować, chcą się dorabiać, zarabiać na poziomie europejskim – mówił.

– Jesteśmy gotowi na kolejne trzy lata (…) zaproponować Polakom wielki program modernizacji, prawdziwej europeizacji i wyższych wynagrodzeń, wyższe płace – wskazał premier.

Pod koniec listopada w komunikacie w sprawie szacunkowego wykonania budżetu państwa w okresie styczeń – październik 2018 r. Ministerstwo Finansów podało, że po październiku nadwyżka w budżecie wyniosła 6,5 mld zł.

Dochody budżetu w tym okresie wyniosły, jak podano, 309,4 mld zł, tj. 87 proc. planowanych, z budżetu wydano natomiast 302,9 mld zł, czyli 76,3 proc. zaplanowanej na ten rok kwoty. Tym samym nadwyżka wyniosła 6,5 mld zł.

W okresie styczeń – październik 2018 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 14,4 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe o 7,7 proc., czyli o ok. 20,3 mld zł.

Podano, że w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego dochody z podatku VAT były wyższe o 5,4 proc. rdr (tj. ok. 7,3 mld zł); dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 5,2 proc. rdr (tj. ok. 3 mld zł); dochody z podatku PIT były wyższe o 13,7 proc. rdr (tj. ok. 5,8 mld zł); dochody z podatku CIT były wyższe o 16,5 proc. rdr (tj. ok. 4,1 mld zł); dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych były wyższe o 3,7 proc. rdr.

„Wysokie dochody z podatku PIT i CIT wynikają z dobrej sytuacji na rynku pracy oraz wysokich wpłat podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą w związku z dobrą koniunkturą gospodarczą. Ponadto wysokie dochody z podatku CIT związane są również z działaniami podejmowanymi w celu uszczelnienia systemu podatków dochodowych” – tłumaczy resort finansów.

W ustawie budżetowej na 2018 r. założono deficyt na poziomie 41,5 mld zł. Jednak w uzasadnieniu do projektu budżetu na przyszły rok resort finansów podał, że przewiduje, iż deficyt na koniec tego roku wyniesie 23,76 mld zł. Zgodnie z danymi resortu finansów, po wrześniu 2018 r. nadwyżka budżetowa wyniosła 3,2 mld zł.

(źródło: TVP Info/pap)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close