KrajRegion

Premier wzywa Komisję Europejską do właściwej realizacji umów na dostawy szczepionek

– Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do szczepień – mówił premier Mateusz Morawiecki po wizytach w katowickim oraz krakowskim punkcie szczepień. Choć system jest sprawny, to sam proces nie idzie płynnie. Problemem jest brak szczepionek, których nie dostarczają producenci. Mateusz Morawiecki zaapelował do Komisji Europejskiej o skuteczniejsze negocjacje z firmami farmaceutycznymi, które nie wywiązują się ze złożonych wcześniej deklaracji i przekazują m.in. do Polski mniejsze liczby dawek szczepionki przeciw Covid-19.

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

Polska kontraktuje zakup szczepionek w ramach unijnego, wspólnego mechanizmu zakupów. Jesteśmy stroną porozumienia z Komisją Europejską. To znaczy, że KE negocjuje warunki zakupu w imieniu wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Szczepionka jest nadzieją na pokonanie pandemii, uniknięcie trzeciej fali zachorowań. – Niestety tej szczepionki ciągle mamy za mało, ponieważ Komisja Europejska w niewłaściwy sposób negocjowała umowy z dostawcami z całego świata – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier RP apeluje do Komisji Europejskiej

Jeszcze dwa tygodnie temu sytuacja w Polsce w kontekście zachorowań na Covid-19 wydawała się być stabilna. Obecnie z każdym dniem napływają coraz gorsze wieści. Mamy wzrost nie tylko liczby chorych, ale też zgonów. Rząd bacznie obserwuje sytuację, również w krajach ościennych, które stają w obliczu kolejnej fali zachorowań. Szansą na odwrócenie negatywnej tendencji jest szczepionka. Jednak zarówno Polska, jak i inne kraje borykają się ze zbyt małymi dostawami preparatu.

Premier RP Mateusz Morawiecki zaapelował do Komisji Europejskiej o podjęcie skuteczniejszych działań: – Wzywam Komisję Europejską, żeby wykorzystała swoją siłę gospodarczą, finansową i przymusiła firmy farmaceutyczne do właściwej realizacji umowy – powiedział Mateusz Morawiecki. – Dla nas to jest wyścig z czasem. Musimy naciskać na Komisję Europejską. To KE musi wezwać główne firmy farmaceutyczne i postawić im warunki. To jest moja rada i do takiego działania będę nakłaniał podczas spotkania Rady Europejskiej w przyszłym tygodniu – dodał szef polskiego rządu.

Polska gotowa do szczepień

Nawet 30 tysięcy osób miesięcznie mogłoby zostać zaszczepionych w punkcie zorganizowanym na terenie Centrum Kongresowego w Katowicach. Punkt jest czynny siedem dni w tygodniu, w każdej chwili gotowy do dalszej rozbudowy i dodanie nowych stanowisk. Z informacji przekazanych przez wojewodę wynika, że na samym Śląsku – w ramach zorganizowanego już, sprawnego systemu – szczepionkę mogłoby przyjąć ok. 1 miliona Polaków w skali miesiąca. Katowicki punkt szczepień w Centrum Kongresowym odwiedził w czwartek premier RP.

– Jestem bardzo zbudowany tym, co dzisiaj zobaczyłem. Dziękuję wszystkim, którzy dobrze zorganizowali proces dystrybucji, logistyki. Wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, personelowi medycznemu, którzy bardzo dobrze wykonali swoją robotę – mówił Mateusz Morawiecki. – Potrzebujemy tylko jak najwięcej i jak najszybciej szczepionek. Żeby jak największa liczba Polaków mogła być zaszczepiona. Dziś koncentrujemy się na osobach starszych, słabszych, tych, które są najbardziej narażone na Covid-19. Jesteśmy gotowi do tego, żeby cała, dorosła populacja została w Polsce zaszczepiona – zapewnił premier RP.

Nowe rozwiązania: szczepionkowy TIR dojedzie do trudno dostępnych miejsc

Mateusz Morawiecki razem z szefem KPRM i pełnomocnikiem rządu ds. szczepień Michałem Dworczykiem wizytowali także w czwartek Mobilny Punkt Szczepień przy Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. To alternatywa dla stacjonarnych przychodni. Może być rozwiązaniem w przypadku miejsc z ograniczeniami komunikacyjnymi. Konstrukcję mobilnego punktu szczepień w Krakowie oparto na kontenerze morskim. Punkt ma dwie poczekalnie, gabinet lekarski, gabinet szczepień oraz pomieszczenie magazynowe i techniczne. Zachowano wszystkie zasady bezpieczeństwa.

Chcemy, żeby w każdym województwie był taki mobilny TIR z naczepą, który w ciągu 15 minut po dojechaniu na miejsce, może rozpocząć szczepienie – powiedział Michał Dworczyk. – Nie czekamy na to, aż szczepionek będziemy mieli dostateczną ilość. Przygotowujemy się już teraz. Za półtora miesiąca będziemy mieli gotowe punkty mobilne w każdym województwie – dodał.

Dobowy rekord szczepień. Zasady bezpieczeństwa nadal najważniejsze

150 118 wykonanych zastrzyków. To nowy, dobowy rekord szczepień w Polsce. Do tej pory w Polsce wykonano 2 mln 400 tys. szczepień. Pacjenci mogą korzystać z usług w sumie blisko 6500 punktów zlokalizowanych na terenie całego kraju. Dla tych, którzy mają trudności z dotarciem do punków, gminy zorganizowały specjalne transporty. Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił również ponad 100 wyjazdowych zespołów szczepiących, które pojadą do pacjentów leżących. Zatem do tych, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie gov.pl/szczepimysie.

Podczas wystąpienia w Krakowie premier Mateusz Morawiecki zaapelował  także do wszystkich Polaków o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Obserwowany ostatnio brak odpowiedzialności, to brak solidarności – mówił: -Bardzo gorąco apeluję o przestrzeganie zasad. Ci z nas, którzy tego nie czynią, narażają na ryzyko innych, czasami swoich najbliższych. Wytrzymajmy jeszcze chwilę. Mam nadzieję, że liczba dawek połączona z odpornością zbiorową, którą nabywamy, w końcu doprowadzi do tego, że pandemia zostanie na tym etapie na tyle przygaszona, że będziemy w stanie szerzej otwierać gospodarkę – powiedział szef polskiego rządu.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Owce z Katowic pomagają ludziom. Są honorowymi dawcami krwi [WIDEO]

Strajk sędziów niezależnych w Katowicach! Chcą wesprzeć zawieszonych w swoich czynnościach sędziów [WIDEO]

Będzie wycinka w Lasach Murckowskich? Nadleśnictwo Katowice odpowiada

 

źr. gov.pl

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close