Silesia Flesz najnowsze informacje

Protest rolników na Śląsku. Odwiedzą polityków

Protestujący rolnicy zamierzają odwiedzić biura europarlamentarzystów, posłów i senatorów.

 

Rolnicy nadal protestują, tym razem nie na drogach – a u polityków. W czwartek, 4 kwietnia, rolnicy będą odwiedzać biura europarlamentarzystów, posłów i senatorów w Rybniku, Jastrzębiu-Zdroju i Raciborzu.

Wybierają się tam, bo jak twierdzą, politycy nie chcieli rozmawiać z nami na ulicy. Liczą na obecność polityków, dlatego też przygotowali dla nich drobne upominki.

Jak zapewniają protestujący – jeżeli rozmowy w czwartek nie przyniosą efektu lub nie zostaną przyjęci, od 16 kwietnia protest rolników się nasili.

Powiązane artykuły

Strajk okupacyjny

Od wtorkowego popołudnia rolnicy, którzy podpisali uzgodnienia w Jasionce z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim i wiceministrem Michałem Kołodziejczakiem prowadzą strajk okupacyjny w siedzibie MRiRW w Warszawie. 

– W późnych godzinach wieczornych w ministerstwie trwają rozmowy ministra Czesława Siekierskiego z przedstawicielami protestujących rolników, którzy 19 marca br. podpisali w Jasionce uzgodnienia z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W międzyczasie odbyły się rozmowy i konsultacje na szczeblu ministrów rolnictwa Polski i Ukrainy, a także przedstawicieli stowarzyszeń rolniczych obu stron. Odbyło się również spotkanie na szczeblu międzyrządowym w dniu 28 marca br. – czytamy w komunikacie MRiRW.

MRiRW twierdzi, że uzgodnienia w Jasionce w znaczącym zakresie zostały zrealizowane i wymienia następujące punkty:

  1. Sprawy związane z zielonym ładem – po protestach rolników i interwencjach ministerstwa rolnictwa, a także ustaleniach Pana Premiera Tuska z Przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen, Komisja Europejska wycofała się z wielu założeń zielonego ładu. Powinny być one przyjęte przez protestujących rolników jako satysfakcjonujące.
  2. Przyjęto zasady uruchomienia pomocy dla producentów zbóż (dopłaty do zbóż w wysokości 200 zł/t oraz 300 zł/t). Trwa procedura zatwierdzania.
  3. Podtrzymywane jest dalej embargo na import do Polski zbóż, kukurydzy, rzepaku, słonecznika, mąki, otrąb, śrut, makuch z Ukrainy.
  4. Prowadzone są prace nad utrzymaniem wysokości podatku rolnego na poziomie 2023 r.
  5. W związku z tym, że strona ukraińska zapowiedziała ograniczenie do minimum tranzytu przez Polskę swoich produktów rolnych od kwietnia do czerwca br., Ministerstwo Rolnictwa nie wystąpiło z wnioskiem o wstrzymanie tranzytu ukraińskich produktów rolnych przez Polskę.

Źródło: Radio90.pl, topagrar.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button