AlarmKrajRegionWiadomość dnia

Protest sądów i prokuratur 13 listopada. Niczego nie załatwimy? [WIDEO]

Protest pracowników sądów i prokuratur odbędzie się 13 listopada. Czy protest sądów i prokuratur oznacza, że w poniedziałek 13 listopada niczego nie załatwimy?

 

Pracownicy administracyjni sądów i prokuratur 13 listopada 2017 przeprowadzą ogólnopolską akcję protestacyjną. Nie mają prawa do strajku, więc szykują demonstrację przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Ci którzy nie będą mogli jechać do Warszawy w samo południe odejdą od biurek, korzystając z 15-minutowej przerwy przewidzianej przez Kodeks Pracy.

Protest sądów i prokuratur ma być sygnałem dla władz, że pracownicy tych jednostek chcą podwyżek. -Opinia publiczna jest karmiona informacjami, że pracownicy mają wynagrodzenia w granicach 4 000 zł, co jest nieprawdą. 80% pracowników posiada wynagrodzenie poniżej 2 000 zł netto – mówi Barbara Chrobak, Wiceprzewodnicząca Prezydium Rady Głównej Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.

Czy protest sądów i prokuratur oznacza, że w poniedziałek 13 listopada niczego nie załatwimy?

Od 2008 roku przez osiem lat pracownicy sądów nie mieli podwyżek. W 2016 i 2017 roku nieznacznie zwiększono Fundusz Płac, ale na większe pensje dla wszystkich pieniędzy nie wystarczyło. -Czujemy się dyskryminowani. Sędziowie corocznie dostają pensje, referendarze też corocznie dostają, pomimo tego, że od ośmiu lat była zamrożona płaca w naszej strefie, to te grupy zawodowe w tym samym resorcie otrzymywały wzrost wynagrodzeń – mówi Edyta Odyjas, przewodnicząca Solidarności pracowników sądownictwa.

Związkowcy podkreślają, że niski poziom wynagrodzeń jest powodem lawinowych zwolnień. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat z sądów odeszło ponad 17 tys. asystentów sędziów, pracowników obsługi i urzędników. (Sandra Hajduk)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close