RegionWiadomość dnia

Protest w Katowicach! Mieszkańcy Imielina nie chcą wydobycia „na zawał”. Boją się o domy [WIDEO]

Przed siedzibą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach odbył się protest mieszkańców Imielina, którzy boją się o swój dobytek. Strach przed kopalnią a raczej tym co może się stać gdy ruszy wydobycie sprawił że postanowili głośno powiedzieć o tym czego się boją.

 

-Wydaliśmy całe nasze oszczędności, przeprowadziliśmy się do Imielina. Po paru latach okazuje się, że eksploatacja rusza i akurat pod moim domem – mówi Krystyna Daska, mieszkanka Imielina. -On w tej chwili z wydobycia Imielin-Południe już jest popękany. Nie wyobrażam sobie co się stanie z naszymi domami, z naszymi szkołami, z kościołem, który też jest niezabezpieczony, ze zbiornikiem naszym pięknym w Imielinie. Nikt nie chce z nami rozmawiać. Do tej pory mamy pisma z GIG, który zapewniał nas, że nigdy w Imielinie wydobycia węgla nie będzie – mówi Ania, mieszkanka Imielina.

Protest w Katowicach! Mieszkańcy Imielina nie chcą wydobycia "na zawał". Boją się o domy
Protest w Katowicach! Mieszkańcy Imielina nie chcą wydobycia „na zawał”. Boją się o domy

Mieszkańcy Imielina na miejsce protestu wybrali Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach. Dziś zakończyły się tu konsultacje. -W całej tej sprawie wpłynęło do tej pory prawie 400 wniosków. Z tego prawie 100% dotyczy problemu potencjalnych szkód górniczych i ewentualnych rekompensat. Niestety na etapie procedowania tej decyzji środowiskowej my nie jesteśmy w stanie załatwić tego typu problemów. To są sprawy regulowany prawem górniczym i geologicznym – mówi Małgorzata Zielonka -Alker, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.

Jeżeli kopalnia Piast -Ziemowit otrzyma koncesję na wydobywanie węgla ze złoża Imielin-Północ, ponad połowa miasta znajdzie się nad wyrobiskiem. -Są duże zagrożenia. Mamy na terenie Imielina zbiornik wodny, który zaopatruje w wodę Górny Śląsk. Zbiornik, który jak sami autorzy raportu opracowanego przez główny instytut górnictwa zleconego przez inwestora potwierdzają, że to nie jest pewne, że ten zbiornik może wytrzymać – mówi Tomasz Lamik, przewodniczący rady miasta Imielin.

Protest w Katowicach! Mieszkańcy Imielina nie chcą wydobycia "na zawał". Boją się o domy
Protest w Katowicach! Mieszkańcy Imielina nie chcą wydobycia „na zawał”. Boją się o domy

Organizatorzy i uczestnicy protestu największe zastrzeżenia mają nie do wydobywania węgla, ale do samej metody jego wydobycia na tzw. zawał”. -Nasze analizy jednoznacznie wykazują, że jest to jedyna metoda, którą pod względem technicznym w tamtym rejonie można po prostu zastosować. To nie jest tak, że my tu narzucamy czy wybieramy metody. Wybieramy metodę, która jest możliwa i najbezpieczniejsza, najbardziej ekonomicznie opłacalna w tamtym rejonie, więc tu jakby siłą rzeczy jesteśmy zmuszeni taką metodę w tamtym miejscu zastosować – wyjaśnia Tomasz Głogowski, Polska Grupa Górnicza

To że wydobycie w nowych pokładach ruszy jest już raczej przesądzone, bez odpowiedzi pozostaje pytanie kiedy.
(Radosław Nosal)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close