Region

Przedświąteczne kontrole na targowiskach

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia i przedświąteczną sprzedażą choinek oraz karpia, policjanci będą sprawdzać legalność pochodzenia zielonych drzewek i warunki, w jakich przetrzymywane są ryby. 

 

Święta tuż tuż, sylwestrowa noc także coraz bliżej, a wraz z nimi tysiące sprzedanych ryb, drzewek bożonarodzeniowych i fajerwerków. Wspólne działania policjantów i strażników miejskich mają na celu zwiększenie świadomości zarówno wśród sprzedających, jak i kupujących w zakresie właściwego traktowania ryb podczas ich masowej sprzedaży, legalności oferowanych na targowiskach choinek i zagrożeń związanych ze sprzedażą podróbek wyrobów pirotechnicznych. Te kontrole mają wpłynąć na ograniczenie nielegalnej wycinki drzew iglastych w lesie, zapewnić humanitarne traktowanie oferowanych do sprzedaży ryb oraz zapobiec ewentualnym tragediom związanym z wadliwymi petardami lub niewłaściwym obchodzeniem się z nimi.

Działania prowadzone będą głównie w rejonie placów targowych. Policjanci skupią swoją uwagę na stoiskach z karpiem i choinkami. Tuż po świętach, przyjrzą się jeszcze temu, co oferują do sprzedaży handlujący petardami. W czasie sylwestrowych zabaw zostanie bowiem odpalonych więcej fajerwerków niż przez cały rok. Jak pokazują ubiegłe lata, w tę jedyną noc w roku dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości z nich jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Najczęstsze obrażenia to oparzenia i skaleczenia głowy oraz rąk, a także urazy oczu i uszkodzenia słuchu. Obecnie znaczna większość oferowanego towaru jest prawidłowo wykonana i oznakowana, ale w dalszym ciągu nieprzestrzeganie zasad opisanych w instrukcjach przez samych klientów staje się przyczyną wypadków.

Pamiętajmy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją!

KUPUJESZ – sprawdź, czy:

– Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.

– Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.

– Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.

– Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.

– Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej: informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

UŻYWASZ – pamiętaj:

– Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne rozporządzenia, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych, np. tylko w noc sylwestrową.

– Czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia.

– Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem – stań z boku i trzymaj źródło ognia w wyciągniętej ręce.

-Wybierz miejsce, w którym – korzystając z fajerwerków – nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.

– Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś na policję.

– Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: straż pożarną i pogotowie!

 

(źr. KPP Pszczyna)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close