Przez podatek cukrowy napoje dwa razy droższe? Ale my mamy ponoć być zdrowsi
Podatek cukrowy – to najnowszy pomysł rządu na zdrowych Polaków. I nie ma co ukrywać – na zdrowszy budżet. Dla większości z nas cukier to czysta przyjemność. Z punktu widzenia lekarzy – biała śmierć. Badania pokazują, że spożywamy coraz więcej cukru. A to ma opłakane skutki dla naszego zdrowia.
TOP 5 Silesia Flesz sprawdza, czy śląskie jest gotowe na koronawirusa!?
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS
-Cukier daje naturalne uczucie przyjemności. W mózgu znajduje się między innymi ośrodek nagrody. Forma nagrody jest właśnie spożycie czegoś słodkiego. Jeżeli robimy to zbyt często wpadamy w nawyk, nie możemy się bez tego obejść a niestety to powoduje przyrost masy ciała i powtarzam jeszcze raz – to nie jest kosmetyka, to nie jest że ktoś jest ładny albo brzydki albo wygląda zdrowo albo nie. To jest problem tragedii w postaci zawału serca, udaru mózgu, miażdżycy naczyń, powikłań cukrzycy, ślepoty, amputacji, niewydolności nerek, uszkodzenia nerwów – podkreśla prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek, Konsultant Krajowy w dziedzinie diabetologii.
Najnowszym pomysłem na poprawę sytuacji jest podatek od słodzonych napojów zwany podatkiem cukrowym. Płacić ma podmiot sprzedający napój do punktu sprzedaży detalicznej. Dochody mają zasilić NFZ, bo ten tylko na leczenie cukrzycy przeznacza 1,7 mld zł.
-Ten podatek nie ma na celu fiskalizacji nadmiernej w kraju, natomiast chodzi o to żeby po pierwsze pokryć koszty zwiększonego leczenia i dostępności do leków, jak również chodzi o zmianę postaw prozdrowotnych, gdyż każdy kto będzie miał zapłacić częściej więcej się nad tym zastanowi czy na pewno to musi używać, czy musi to kupować, czy może czegoś nie zmienić – mówi Piotr Nowak, dyrektor śląskiego oddziału wojewódzkiego NFZ
Podatek cukrowy podwoi cenę słodkich napojów?
Co stanie się z rynkiem i jak zachowują się konsumenci? Szacuje się, że dzięki ustawie do budżetu państwa wpłyną dodatkowo ponad 3 mld zł.
-W ekonomii tak jak w życiu kij ma dwa końce. Tutaj przede wszystkim istotna jest reakcja konsumentów i producentów w konsekwencji tego. Dopiero wtedy będzie można określić skutki. Natomiast takie rozwiązanie powinno przyczynić się właśnie do zamiany struktury konsumpcji jeżeli chodzi o napoje. A jakie będą skutki w rzeczywistości to czas pokaże – podkreśla dr Piotr Kania, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
W trosce o nasze zdrowie czy o budżet? Po co wchodzi podatek cukrowy?
Z dystansem na podatek cukrowy patrzy Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków. W wydanym przez stowarzyszenie komunikacie możemy przeczytać:
„Wykorzystywanie polityki fiskalnej nie jest dobrym narzędziem służącym promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów. Dostępne dane z krajów, które wprowadziły podobne opodatkowanie, pokazują, że w żadnym z tych państw 'podatek cukrowy’ nie przyczynił się do spadku otyłości.”
Podatek cukrowy według założeń ma wejść w życie 1 kwietnia 2020 roku.
autor: Sandra Hajduk
Czego Polacy szukają w Google? [LISTA POPULARNYCH HASEŁ W 2019r.]
Niesamowite! Pierwsze w historii wybudzenie ze śpiączki w Tarnowskich Górach
Wyjątkowa moneta kolekcjonerska NBP z bursztynem: 100-lecie zaślubin Polski z Bałtykiem