Przy obecnej ulicy Rutki Laskier 24 w Będzinie zginęli żydowscy powstańcy. Ich pamięć uczczono wystawą
Miejscem tym opiekuje się Fundacja Brama Cukermana
Powstało nowe i wyjątkowe miejsce na mapie Będzina. To izba pamięci bohaterów getta, znajdująca się przy obecnej ulicy Rutki Laskier 24. To właśnie obok tego miejsca, w prowizorycznym bunkrze zginęła m.in. Frumka Płotnicka, łączniczka Żydowskiej Organizacji Bojowej.
Izbę otwarto 16 kwietnia. Zanim do tego doszło, budynek użyczony przez Annę i Stanisława Cieploków trzeba było przystosować. Teraz w tym miejscu znajduje się wyjątkowa wystawa poświęcona żydowskim bojowcom, którzy w dniu likwidacji getta w Będzinie stawili zbrojny opór Niemcom. – Pamięć o Frumce trwa, choć z biegiem lat zacierają się polskie i hebrajskie litery na kamiennym bloku przy ul. Dubois na Muranowie. – napisali w jednym z postów członkowie Fundacji Brama Cukermana.
Opór zbrojny w gettach w Sosnowcu i Będzinie miał charakter dużo bardziej symboliczny niż powstanie w getcie warszawskim, gdzie wraz z resztą kolegów walczyła Frumka Płotnicka. Jednak zaistniał, a w ostatnich latach coraz więcej się o nim mówi. Płotnicka była posiadaczką tzw. paszportu paragwajskiego, który otrzymała od polskich dyplomatów z tzw. Grupy Ładosia. Mimo że mogła uciec wybrała walkę. Zginęła 3 sierpnia 1943 r. podczas likwidacji getta w Będzinie. O pamięć o niej i reszty bojowców z będzińskiego piekła, od lat walczą członkowie Fundacji Bramy Cukermana. – Żonkile rosną pod tablicą z 1947 roku zamieszczoną na budynku przy ul. Rutki Laskier 24 w Będzinie. Tablicę powiesili ocalali, którzy przeżyli powstanie w getcie warszawskim oraz w innych gettach, miejscach… Plotka mówi, że w Będzinie, podczas uroczystości mocowania tablicy, był Marek Edelman. – czytamy we wpisie na oficjalnym fan page’u Fundacji Brama Cukermana.