Region

Pseudokibice Ruchu zniszczyli zabytkowy krzyż w Mikołowie

Policja z Mikołowa zatrzymała dwóch 18-latków, którzy w połowie lutego zniszczyli krzyż kapliczny na terenie Łazisk Górnych. Krzyż jest wpisany do gminnego rejestru zabytków.

 

Znamy miejsce, skąd odleciało całe województwo śląskie! TOP 5 Silesia Flesz zaprasza na mega-ODLOT!

Przydrożny krzyż kamienny z Łazisk Górnych powstał najprawdopodobniej w 1817 roku, a w czasie II Wojny Światowej uległ częściowemu zniszczeniu. W 1967 roku został przeprowadzony jego gruntowny remont, a w 2001 roku obiekt został wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków. Nie tak dawno z kolei, bo w roku 2018, krzyż został poddany renowacji, której koszt poniesiony przez gminę wynosił 35 tys. zł.

Do zniszczenia pomnika doszło 19 lutego, kiedy to nieznani wówczas sprawcy uszkodzili go, malując na nim napisy farbą. Dzięki wnikliwej pracy policjantów z mikołowskiego wydziału zwalczającego przestępczość gospodarczą, przedwczoraj ustalili oni dwóch sprawców tej dewastacji. Okazali się nimi dwaj osiemnastoletni mieszkańcy Łazisk i Mikołowa. Sprawa ma charakter szczególny z uwagi na to, że mężczyźni za ten czyn odpowiedzą z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Wczoraj „graficiarze” usłyszeli prokuratorskie zarzuty, do których popełnienia obaj się przyznali. Teraz za swoje zachowanie odpowiedzą przed mikołowskim sądem.

Przepisy prawa w tej sytuacji przewidują karę nawet do lat 8 więzienia.

Pseudokibice Ruchu zniszczyli zabytkowy krzyż w Mikołowie
Pseudokibice Ruchu zniszczyli zabytkowy krzyż w Mikołowie

Źródło: KPP w Mikołowie

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close