Rafako na skraju bankructwa. 23 listopada decyzja
Na posiedzeniu obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia 23 listopada akcjonariusze spółki rozstrzygną losy Rafako. Firma z Raciborza jest na skraju upadku. Spółka zatrudnia 900 osób. Czy jest szansa, by ją uratować? Relacja ze spotkania zarządu z prezydentem miasta.
Rafako: Walne zgromadzenie rozstrzygnie losy zakładu z Raciborza. Problemy zakładu, który produkuje kotły, trwają od 2020 roku. Czyli od czasu budowy bloku 910 MW w Jaworznie dla Tauronu. Umowa warta była 5 mld zł. Ale z blokiem od początku były problemy. Rafako obwinia za to Tauron, a Tauron – Rafako. W końcu w styczniu 2023 Tauron wezwał Rafako do zapłacenia kary. „To wyrok śmierci” – uznali przedstawiciele Rafako. Trzy lata trwa już proces restrukturyzacji. Teraz zająć się nim musi nowy rząd, ale nadzieje nie są wielkie. Co dalej z Rafako, który zatrudnia 900 osób?
16 listopada 2023 odbyło się spotkanie zarządu z posłanką Gabrielą Lenartowicz i prezydentem Raciborza Dariuszem Polowym. Tematem rozmowy była, rzecz jasna, aktualna sytuacja spółki, która balansuje na krawędzi upadłości. Ich kapitał jest ujemny, to minus 450 mln zł. Jednak nie zapadła decyzja o konwersji zadłużenia i emisji akcji. Miasto przygotowało specjalny komunikat po tym spotkaniu. Oto on.
Rafako: Walne zgromadzenie 23 listopada
„Losy Rafako rozstrzygną akcjonariusze spółki na najbliższym posiedzeniu obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia w dniu 23 listopada. Decydujący głos posiada PBG S.A. w restrukturyzacji w likwidacji, która jest głównym akcjonariuszem. Na wniosek głównego akcjonariusza PBG S.A. w restrukturyzacji w likwidacji, Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy 14 listopada ogłosiło przerwę w obradach. Wznowienie posiedzenia nastąpi w czwartek 23 listopada, kiedy to akcjonariusze będą podejmować decyzje o możliwości przeprowadzenia konwersji wierzytelności Agencji Rozwoju Przemysłu i Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych oraz innych wierzycieli układowych. na kapitał spółki. Zarząd Rafako oczekuje, że PBG wyrazi na to zgodę, bez warunku sprzedaży pakietu kontrolnego akcji stawianego przez PBG S.A. Od lat PBG próbuje go bezskutecznie sprzedać inwestorowi. Tym procesem zarządza Kancelaria Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja S.A. W najbliższych miesiącach PBG zostanie zlikwidowana i pakiet kontrolny akcji zostanie rozdysponowany pomiędzy obligatariuszy PBG.”
Posłanka Gabriela Lenartowicz zadeklarowała, że tak jak do tej pory będzie wspierać spółkę na poziomie sejmowym. – Podjęłam decyzję o powołaniu specjalnego zespołu parlamentarnego w sprawie Rafako i skieruję interpelację do zarządcy PBG celem wyjaśnienia kwestii prawnych – zapowiedziała.
Obecnie, obligatariusze PBG mają wypracować wspólne stanowisko ws. bezwarunkowej konwersji łącznie z podjęciem decyzji o przyjęciu aktualnej oferty PG Energy Capital Management. Ich decyzja będzie znana we wtorek 22 listopada. Działania obecnie podejmowane przez przedstawicieli PBG, w szczególności zarządcę PBG, dotyczące m.in. połączenia w jedno głosowania przyjęcia oferty PG Energy i wyrażenia zgody na przeprowadzenie konwersji wierzytelności w obecnej sytuacji RAFAKO jest niezrozumiałe. Może nosić znamiona działania bez poszanowania dla interesów RAFAKO.
Związkowcy: Rafako ma perspektywy rozwoju
– Stanowczo protestujemy przeciwko upadłości naszej Spółki. Chcemy, żeby Rafako zostało uratowane. Nie zgadzamy się na to, żeby ktokolwiek uzależniał naszą przyszłość i naszych rodzin od interesów osób reprezentujących interesy PBG. Rafako to firma z pięknymi tradycjami, ale również z perspektywą rozwoju, chcemy ją rozwijać – Marek Langer, przedstawiciel związków zawodowych Rafako.
Plan restrukturyzacji zarządu
Prezes Dawid Jaworski przedstawił wszystkie elementy planu restrukturyzacji i rozwoju Rafako.
– Konwersja wierzytelności ARP, KUKE i innych wierzycieli układowych na akcje jest pierwszym i najważniejszym elementem planu ratowania RAFAKO. Realizacja tego kroku jest wspólnym mianownikiem dla wszystkich scenariuszy ratowania Rafako i umożliwi wdrożenie kolejnych działań, które ustabilizują sytuację finansową spółki. Tylko wtedy uruchomione zostaną dodatkowe środki finansowe z Grupy PFR na dalszą restrukturyzację spółki, wykup wierzytelności i dostęp do linii gwarancyjnych – mówił prezes Jaworski.
Przypomniał, że gdyby decyzja o konwersji została podjęta 5 czerwca, procedura konwersji byłaby zakończona do końca września 2023. Dzisiaj Rafako byłoby przygotowane do rozpoczęcia realnego procesu inwestorskiego.
– Konwersja wierzytelności jest częścią procesu inwestorskiego. Bez oddłużenia RAFAKO, odbudowania dodatnich kapitałów nie ma mowy o pozyskaniu inwestora strategicznego – mówił Jaworski.
O poparciu dla RAFAKO zapewnił prezydenta Raciborza. – Całym sercem popieram Rafako. To firma z pięknymi tradycjami i ogromnym potencjałem. Wierzę, że jej problemy mogą zostać rozwiązane poprzez solidarność, współpracę oraz zrozumienie istoty działań podejmowanych przez zarząd i związki zawodowe. Wspólne starania, pracowników, zarządu i wsparcie rządu i samorządu są kluczowe dla przyszłości tej ważnej dla naszej społeczności firmy – mówi prezydent Polowy.