Zdrowie

Ranking szpitali „Wprost”. Dwa śląskie szpitale najlepiej leczą serce

Mamy powód do dumy, w najnowszym rankingu szpitali tygodnika „Wprost” w kategoriach „Najlepsze szpitale kardiochirurgiczne” i „Najlepsze szpitale kardiologiczne” Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zajęły czołowe miejsca.

Na podstawie kilku tysięcy rozesłanych ankiet oceniano to, co dla pacjentów najważniejsze, m.in. zakres diagnostyki, która jest dostępna w szpitalu, liczbę wykonywanych procedur leczniczych czy współczynnik zakażeń pooperacyjnych.

Na liście najlepszych szpitali kardiochirurgicznych zabrzańska placówka to numer 1 w kraju. Na 4 miejscu znalazło się Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, które z kolei wygrało ranking w kategorii procedury wieńcowe. Tu na drugim miejscu uplasował się wspomniany wcześniej szpital z Zabrza.

W rankingu „procedury zastawkowe” ponownie liderem stało się Śląskie Centrum Chorób Serca, a ochojecki szpital zajął 3 miejsce. Zabrze to także nr 1 w kategorii przeszczepy. Dwie śląskie placówki w kolejnych kategoriach tak naprawdę zamieniały się czołowymi miejscami, bo w rzeczywistości i jeden, i drugi szpital to wiodące ośrodki leczenia chorób serca w kraju.

Do naszego sukcesu przyczynił się znakomity zespół profesjonalistów, lekarzy i naukowców: kardiochirurgów, kardiologów, anestezjologów, radiologów, pediatrów i innych specjalności, ale także pielęgniarek, rehabilitantów, ratowników medycznych oraz pozostały  personel medyczny i administracyjno-techniczny.
To duma również dla całej akademickiej śląskiej medycyny. Ten sukces stał się możliwy dzięki bliskiej współpracy z Fundacją Śląskiego Centrum Chorób Serca, Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach (Wydziałem Lekarskim w Zabrzu,  którego jesteśmy integralną częścią), Śląskim Parkiem Technologii Medycznych – KardioMed Silesia, Fundacją  Rozwoju Kardiochirurgii, Politechniką Śląską, Władzami miasta Zabrza i regionu  oraz innymi instytucjami na Śląsku i w kraju. Bardzo dziękuję za otrzymane życzenia dla mnie i Współpracowników, które nas mobilizują jeszcze bardziej, aby misję naszego szpitala  „Ratować,   nowocześnie leczyć i dawać nadzieję”  realizować z jeszcze większą pasją, zaangażowaniem, profesjonalizmem i wielką empatią wobec ludzi  w chorobie. Najważniejsze, że cała polska kardiologia, kardiochirurgia dorosłych i dzieci,  anestezjologia i intensywna terapia oraz transplantologia zasługują na gratulacje i wyrazy uznania – przyznał prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiochirurgii, Transplantologii, Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej SUM, prezydent Europejskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgii (EACTS).

A oto, jak śląskie szpitale plasowały się w kolejnych kategoriach rankingu szpitali „Wprost”:

Operacje aorty:

3. Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

4.Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Kardiologia

1. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

2.Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Przezskórne wszczepienie zastawki aortalnej – TAVI

2. Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

7. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Angioplastyka wieńcowa w ostrych zespołach wieńcowych

1. Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

6. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Ablacja (AF, z wykorzystaniem systemów elektroanatomicznych)

4.Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

5.Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Implantacje stymulatorów serca

1.Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

4. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Implantacje kardiowerterów-defibrylatorów

1. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

3. Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Elektrokardiologia

3. Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

3.Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Kardiologia inwazyjna

  1. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

3. Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

 

Maria Zawała

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close