Artykuł PartnerskiArtykuł SponsorowanyBiznes

Naukowcy z PAN włączają się w rewitalizację terenów po Hucie Bobrek w Bytomiu

Instytut Podstaw Inżynierii Środowiskowej Polskiej Akademii Nauk włącza się w prace nad rewitalizacją terenów po dawnej Hucie Bobrek w Bytomiu. To kolejny krok w przygotowaniu Strefy Rozwoju Inwestycji i Aktywizacji Zawodowej.

 

IPIŚ PAN jest najstarszą w Polsce placówką naukową prowadzącą badania dotyczące inżynierii środowiska obejmujące zagadnienia techniczne, przyrodnicze, przestrzenne i prawno-ekonomiczne. 

60 lat doświadczenia

Instytut posiada ponad 60 lat doświadczenia w badaniach naukowych i aplikacyjnych. Na mocy podpisanej z Koksownią Bytom (dawniej MMG) umowy, będzie wspierać spółkę w przygotowaniu Strefy Rozwoju Inwestycji i Aktywizacji Zawodowej – wspólnego projektu przedsiębiorstwa i miasta Bytom.

Ogromny potencjał

Łączny potencjał Strefy to aż 150 tys. mkw. gruntów, ciągnących się od ul. Konstytucji w stronę DK 88, z czego 100 tys. mkw. to własność Koksowni Bytom i podmiotów współpracujących, a 50 tys. mkw. należy do miasta. Po przygotowaniu terenu, w tym m.in. doprowadzenia prądu i ciepła wytwarzanych w koksowni z gazu koksowniczego, teren zostanie podzielony na działki i sprzedany inwestorom na podobnych zasadach, jak ma to miejsce w przypadku gruntów wchodzących w skład Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Dostęp do taniej energii

Na terenach, na których powstaje Strefa Rozwoju Inwestycji i Aktywizacji Zawodowej będzie można korzystać z taniej energii cieplnej i elektrycznej produkowanej przez koksownię, co w przypadku aktualnych cen energii jest szczególnie ważnym udogodnieniem dla przyszłych inwestorów – mówił podczas podpisania umowy z PAN Jacek Pierzyński, prezes Śląskiego Holdingu Przemysłowego.

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button