Kategorie

Roboty w medycynie. Konferencja w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach [WIDEO]

Innowacyjność. To hasło przewodnie konferencji, która odbyła się dziś w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Przedstawiciele uczelni, lekarze specjaliści i zaproszeni goście mieli okazję poznać możliwości robota, który już jest wykorzystywany we współczesnej medycynie.

 

– Robot medyczny służący zaawansowanym technikom mini-inwazyjnym po to, aby móc wykonywać zabiegi chirurgii ogólnej, urologii, ginekologii oraz torakochirurgii. Jest to kolejny krok ewolucji, mini- inwazyjności czyli zdobywamy jeszcze większą możliwość precyzyjnego operowania. Czyli zyskujemy wszelkie korzyści płynące z jak najbardziej precyzyjnej operatywy – mówi Przemko Karpiński, CMR Surgical.

Versius na razie wykorzystywany jest w jednej placówce w kraju, w Łodzi. W Polsce robotyka do chirurgii weszła właśnie na Śląsku, w Katowicach, gdzie roboty wykorzystywane są do operacji kardiochirurgicznych. Dzięki temu, pacjenci mogą być leczeni w sposób mniej inwazyjny, a okres rekowalescencji jest krótszy.

-Dzisiaj jeszcze roboty są głównie telemanipulatorami czyli wszystkie decyzje dotyczące ruchu i działania robota wewnątrz ciała pacjenta podejmuje chirurg, osoba doświadczona, która przez wiele lat operowała również innymi narzędziami swoich pacjentów. Ale niedawno, bo dwa tygodnie temu, pierwsze takie operacje automatyczne już na świniach były robione. Przy niektórych oczywiście typach operacji. W związku z tym ta automatyka to kolejny krok po prostu – mówi dr hab. n. med. Zbigniew Nawrat, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Innowacja w medycynie nabrała szczególnego znaczenia w dobie pandemii Covid-19. Dlatego polski rząd zdecydował, że od 2022 roku robotyka w medycynie będzie wspierana.

-To, że dzisiaj się spotykamy i rozmawiamy w tym kontekście innowacyjnej medycyny to wielka sprawa. To pokazanie tak naprawdę dwóch różnych kierunków – kierunek techniczny i medyczny. To, że dziś możemy połączyć te dwie dziedziny w kontekście nurtu społecznego jest bardzo istotnym kierunkiem – mówi Barbara Dziuk, poseł na Sejm RP.

Specjaliści przyznają, że na razie nie ma powodu do obaw, że roboty przejmą leczenie chirurgiczne pacjentów. Przeciwnie, są i mogą być doskonałą pomocą i usprawnieniem pracy, bo jeden robot potrafi wykonać czynności za kilka osób.

ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ

 

Fatima Orlińska


Czas na Detektywa Monka w Telewizji TVS!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button