reklama
Kategorie

Studenci kierunków lekarskich mogą strać się o kredyt na pokrycie kosztów nauki

reklama

Od 18 lipca studenci kierunków lekarskich na prywatnych uczelniach mogą strać się o kredyt na pokrycie kosztów nauki. Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych ma zachęcić do kształcenia się w kraju, a w przyszłości zaowocować powiększeniem kadry medycznej.

 

• Jest pewna grupa ludzi, grupa potencjalnych studentów, którzy otrzymują stosunkowo wysokie punktacje na maturach, ale nie takie, które pozwalają dostać się na tryby dzienne. Ale otrzymują takie liczby punktów, które ewentualnie są powyżej tych, które są akceptowane na studiach płatnych, na studiach niestacjonarnych i pod tym względem celujemy tak naprawdę w tą grupę ludzi, która jest stosunkowo mniej zamożna – mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Udzielaniem kredytu zajmie się bank Pekao S.A., a najważniejszym warunkiem, jakim należy spełnić, to zaświadczenie o podejmowaniu studiów w języku polskim. Okres kredytowania obejmuje sześć lat studiów, a maksymalna kwota kredytu na semestr w roku akademickim 2022/2023 wynosi 20 tys. złotych. Czyli tyle, ile trzeba średnio zapłacić za studia lekarskie na niepublicznej uczelni.

reklama

• Po okresie wypłat mamy dwanaście lat karencji i w całym tym okresie tak naprawdę student nie ponosi żadnych kosztów. Tą zachętą dla studentów, tą wisienką na torcie dla studentów jest to, że po spełnieniu określonych warunków – mam na myśli przepracowanych dziesięciu lat, ale też trzeba zdobyć odpowiedni tytuł lekarski – kredyt może zostać w całości umorzony – mówi Dariusz Chomicz, dyrektor biura kredytów konsumpcyjnych Bank Pekao S.A.

Co ważne, żeby starać się o umorzenie kredytu, trzeba zrobić specjalizację i pracować w dziedzinach uznanych za priorytetowe. Za kilka lat mogą to być inne specjalizacje niż obecnie.

Jeżeli jednak te warunki nie zostaną spełnione, spłata kredytu zacznie się dopiero po dwunastu latach od ukończenia studiów. Przez cały okres kredytowania bank będzie rozliczał się bezpośrednio z uczelnią, co ma być gwarantem, że pieniądze zostaną przeznaczone wyłącznie na cele dydaktyczne.

• Przed chwilą sprawdzałem w naszym dziale rekrutacji, już mamy trzystu 300 kandydatów nowego naboru, którzy zaczną studia teoretycznie od 1 października. Także zachęcam, abyście przyszli studenci zaciągali takie kredyty. Bo bardzo ważną informacją jest to, że te kredyty są albo częściowo albo nawet całościowo umarzalne. Także właściwie można na prywatnych uczelniach studiować medycynę za darmo – mówi prof. WST dr Aleksander Ostenda, rektor Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach.

Oprocentowanie kredytu jest zmienne, a na 13 lipca wynosi 9,86%. Jednak do momentu rozpoczęcia spłaty kredytu odsetki w całości pokrywa Bank Gospodarstwa Krajowego. Kiedy student rozpocznie już spłatę zobowiązania, zapłaci połowę kosztu odsetek.

Autor:

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button