KrajRegion

Rośnie liczba zarażonych boreliozą. Najwięcej przypadków stwierdzono w Wodzisławiu Śląskim, Cieszynie i Jaworznie

Rośnie liczba zarażonych boreliozą. Tylko do połowy czerwca tę chorobę zdiagnozowano u 68 pacjentów w województwie śląskim. Najwięcej przypadków stwierdzono w Wodzisławiu Śląskim, Cieszynie i Jaworznie. Sanepid ostrzega i przypomina, że uchronić się przed boreliozą można prostymi sposobami.

 

 

Piłkarze zespołu z okręgówki bawią się w kiboli! TOP 5 Silesia Flesz gra FAIR!


Bardzo ważne jest, żeby po powrocie do domu dokładnie obejrzeć swoje ciało. Sprawdzić, czy nie doszło do kontaktu z tym kleszczem. Czy on nie spaceruje, bo nie od razu dojdzie do ukłucia przez kleszcza. Wziąć prysznic, a w momencie kiedy już rzeczywiście kleszcz jest wbity, usunąć go jak najszybciej. Czym szybciej tego kleszcza usuniemy, tym jest mniejsze ryzyko zarażenia boreliozą – mówi Renata Cieślik – Tarkota, Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Katowicach.

Środki ostrożności po kontakcie z kleszczem są szczególnie ważne w okresie wakacji. Wypoczynek na terenach zielonych, co oczywiste, zwiększa prawdopodobieństwo ukąszenia. Według sanepidu 30% kleszczy zarażonych jest wirusem borelii.

– Aby doszło do przeniesienia zakażenia borelią kleszcz musi bytować w skórze 24 do 36 godzin. Usuwamy go natychmiast i aktualnie polecanymi sposobami usuwania kleszczy jest dalszym ciągu usuwanie go pęsetą. Przyjęło się uważać, że rumień, który powstaje po ukłuciu kleszcza i ma średnicę 5 cm i większą z całą pewnością świadczy o zakażeniu bakteriami borelia. natomiast zmiany mniejsze wymagają uwagi i obserwacji – mówi dr n. med. Barbara Oczko – Grzesik, Oddział Kliniczny Chorób Zakaźnych i Hepatologii ŚUM w Katowicach.

Boreliozie, jej diagnozowania i leczeniu będzie poświęcony najbliższy odcinek programu „Kierunek Zdrowie”, który zostanie wyemitowany w Telewizji TVS piątek o godz. 16:45..

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close