RegionSportWiadomość dnia

Na rowerze przy minus 15 st.C? W Gliwicach ruszył sezon w wypożyczalniach rowerów miejskich [WIDEO]

1 marca rozpoczął się drugi sezon funkcjonowania Gliwickiego Roweru Miejskiego. Do 10 stacji powróciło 100 jednośladów. W pierwszym sezonie rower miejski cieszył się ogromną popularnością i z pewnością tym razem nie będzie gorzej.

 

Jeszcze nie wszystko działa tak jak powinno, ale może dlatego, że to dopiero pierwszy dzień nowego sezonu wypożyczalni rowerów w Gliwicach. -Często jest błąd, nawet jak się wsadzi do zamka to zabezpieczy a rower nieoddany – mówi jeden z użytkowników. Błąd systemu może być jednak wynikiem siarczystych mrozów.

-Ja się z tym problemem nie spotkałam, sprawdzałam już stacje, wiem, że funkcjonują. Możliwe, że ze względu na mrozy mogły być jakieś utrudnienia, ale nie powinno być to przeszkodą – mówi Ewa Staszków, Wydział Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych UM Gliwice. Mimo problemów, rowerzyści dostrzegają plusy wypożyczalni.

-Można z dworca szybko przemieścić się do szkoły i ze szkoły do dworca. W sumie tylko po to to używamy – mówi Maciek Sitko, student Politechniki Śląskiej w Gliwicach, rowerzysta. -Bardzo dobry pomysł. Ułatwia. Często jak jest trochę cieplej widzę dużo osób jeżdżących na tych rowerach – mówi jeden z rowerzystów.

W minionym sezonie w 10 stacjach na terenie miasta system zanotował ponad 60 tys. wypożyczeń i prawie 7 tysięcy zarejestrowanych użytkowników. -Myślę, że jak na sam początek jest to dobra liczba do przetestowania tej formy komunikacji. Myślę, że przy podpisywaniu następnej umowy będzie wzięte pod uwagę to, żeby tych stacji było więcej – mówi Ewa Staszków, Wydział Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych UM Gliwice.

W 2018 roku projekt gliwickiego roweru miejskiego zostanie rozbudowane o 5 nowych stacji: przy nowej Hali Widowiskowo-Sportowej, przy Radiostacji, na Osiedlu Obrońców Pokoju, w Sośnicy i w Łabędach. Zdaniem Gliwickiej Rady Rowerowej, to jednak wciąż za mało. –To nie jest dużo, żeby rower miejski miał jakiś wpływ na komunikację stacji musi być zasadniczo więcej. No i też musi się znacząco więcej pojawić dróg rowerowych po których ci rowerzyści będą mogli się przemieszczać – argumentuje Tomasz Herud.

W tym roku nie tylko na drogach rowerowych będzie można skorzystać ze 150 rowerów.
Radosław Nosal)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close