RegionSportWiadomość dnia

Na rowerze przy minus 15 st.C? W Gliwicach ruszył sezon w wypożyczalniach rowerów miejskich [WIDEO]

1 marca rozpoczął się drugi sezon funkcjonowania Gliwickiego Roweru Miejskiego. Do 10 stacji powróciło 100 jednośladów. W pierwszym sezonie rower miejski cieszył się ogromną popularnością i z pewnością tym razem nie będzie gorzej.

 

Jeszcze nie wszystko działa tak jak powinno, ale może dlatego, że to dopiero pierwszy dzień nowego sezonu wypożyczalni rowerów w Gliwicach. -Często jest błąd, nawet jak się wsadzi do zamka to zabezpieczy a rower nieoddany – mówi jeden z użytkowników. Błąd systemu może być jednak wynikiem siarczystych mrozów.

-Ja się z tym problemem nie spotkałam, sprawdzałam już stacje, wiem, że funkcjonują. Możliwe, że ze względu na mrozy mogły być jakieś utrudnienia, ale nie powinno być to przeszkodą – mówi Ewa Staszków, Wydział Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych UM Gliwice. Mimo problemów, rowerzyści dostrzegają plusy wypożyczalni.

-Można z dworca szybko przemieścić się do szkoły i ze szkoły do dworca. W sumie tylko po to to używamy – mówi Maciek Sitko, student Politechniki Śląskiej w Gliwicach, rowerzysta. -Bardzo dobry pomysł. Ułatwia. Często jak jest trochę cieplej widzę dużo osób jeżdżących na tych rowerach – mówi jeden z rowerzystów.

W minionym sezonie w 10 stacjach na terenie miasta system zanotował ponad 60 tys. wypożyczeń i prawie 7 tysięcy zarejestrowanych użytkowników. -Myślę, że jak na sam początek jest to dobra liczba do przetestowania tej formy komunikacji. Myślę, że przy podpisywaniu następnej umowy będzie wzięte pod uwagę to, żeby tych stacji było więcej – mówi Ewa Staszków, Wydział Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych UM Gliwice.

W 2018 roku projekt gliwickiego roweru miejskiego zostanie rozbudowane o 5 nowych stacji: przy nowej Hali Widowiskowo-Sportowej, przy Radiostacji, na Osiedlu Obrońców Pokoju, w Sośnicy i w Łabędach. Zdaniem Gliwickiej Rady Rowerowej, to jednak wciąż za mało. –To nie jest dużo, żeby rower miejski miał jakiś wpływ na komunikację stacji musi być zasadniczo więcej. No i też musi się znacząco więcej pojawić dróg rowerowych po których ci rowerzyści będą mogli się przemieszczać – argumentuje Tomasz Herud.

W tym roku nie tylko na drogach rowerowych będzie można skorzystać ze 150 rowerów.
Radosław Nosal)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close