Rozpoczął się remont szpitala w Bytomiu. Ten budynek nie był używany od 36 lat
Rozpoczął się remont dachu nieużywanego przez 36 lat skrzydła Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu. 2,5 miliona złotych dotacji na ten cel przeznaczył zarząd województwa śląskiego.
Mimo, że budynek ma ponad 100 lat, ma ogromny potencjał – mówi Wojciech Michalik, dyrektor WSS nr 4. Remont dachu jest początkiem przywracania go do użytkowania.
To ważne wydarzenie dla Bytomia, również dla miłośników historii i zabytków. Podejmujemy się ratowania cennego historycznie budynku. Mimo, że nie figuruje on w rejestrze, to wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków. Ponad 100 lat temu był to szpital zajmujący się leczeniem dzieci poszkodowanych w wypadkach. Najnowocześniejszy wówczas budynek pod względem technicznym, z nowatorskim wyposażeniem i sprzętem. – podkreśla Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego.
Do połowy lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku budynek funkcjonował jako szpital. Na przełomie ‘85 i ‘86 roku przeszedł gruntowny remont, po którym zapadła decyzja o zamknięciu go.
Rozpoczęty wówczas proces inwestycyjny pozwolił mu przetrwać prawie 40 lat – mówi Wojciech Michalik. Możemy na nowo przywrócić go do użytkowania. Na początek remont dachu, późnej przyjdzie czas na okna. W wyniku postępowania przetargowego szpital zaoszczędził pieniądze, które chce – za zgodą zarządu województwa – przeznaczyć na wymianę okien.
Dyrektor Wojciech Michalik wiąże z nieużywanym przez dziesiątki lat skrzydłem szpitala konkretne plany. Chciałbym utworzyć tam Centrum Neuropsychiatrii – mówi. Przenieść Oddział Neurologii z Pododdziałem Udarowym. Ten oddział to ogromny potencjał, bo realizujemy w nim również programy lekowe pierwszej i drugiej linii z zakresu stwardnienia rozsianego. W Centrum Neuropsychiatrii powinien również znaleźć się Oddział Psychiatrii. Na potrzeby pacjentów tego oddziału ma być również zaaranżowany wewnętrzny dziedziniec. Na utworzenie Centrum Neuropsychiatrii szpital będzie pozyskiwał środki zewnętrzne.
Ekipa Zakładu Remontowo-Budowlanego Zbigniewa Olczyka z Zabrza już pracuje. Modernizacja obejmuje: wzmocnienie krokwi; remont tarasu, balkonów, lukarn mansardowych i okienek; wymianę elementów konstrukcyjnych; montaż rynien, barier śniegowych i instalacji odgromowej. Powierzchnia ponad 2 tys. metrów kwadratowych dachu pokryta zostanie ceramiczną dachówką. Prace mają zakończyć się jesienią 2022 roku.
Przypomnijmy, w 2020 roku wyremontowano dachy budynków A3 i A2, w których mieszczą się m.in. oddziały: intensywnej terapii, kardiologii, neurochirurgii czy chirurgii naczyniowej oraz blok operacyjny. Remont kosztował prawie 5 milionów złotych, a pieniądze na ten cel przeznaczył zarząd województwa śląskiego
Do końca tego roku 2022 potrwa termomodernizacja szpitala. Warta ponad 12 milionów złotych inwestycja – w ramach której wymieniane są okna i drzwi zewnętrzne, instalowane jest centralne ogrzewanie, montowane panele fotowoltaiczne, ocieplane ściany, a także montowane pompy ciepła – przyniesie ponad milion złotych oszczędności rocznie. Ten projekt sfinansowany jest ze środków unijnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Źródło: WSS nr 4 Bytom