BiznesSilesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Rozpoczęła się sprzedaż węgla w miastach. Jak kupić węgiel? [WIDEO]

Gminy i miasta województwa śląskiego pomogą mieszkańcom w zakupie węgla. Do 10 listopada w Świętochłowicach można wypełniać ankietę zapotrzebowania na surowiec, która ma wstępnie wykazać jak wielu mieszkańców jest zainteresowanych zakupem za pośrednictwem miasta. Szczegółowe informacje pojawią się po przeanalizowaniu ankiet.

– Ankiety można składać osobiście w Urzędzie Miejskim bądź elektronicznie za pomocą specjalnego, dedykowanego maila. Na ten moment to zainteresowanie jest bardzo duże, wciąż przychodzą jeszcze mieszkańcy dopytywać o możliwości wypełnienia wniosku, dzwonią do urzędu. Ale też tych ankiet coraz więcej spływa, na ten moment to już jest kilkadziesiąt złożonych ankiet. Co ważne, w zależności od kształtu tego zapotrzebowania, my jako gmina będziemy decydować o tym, w jakiej formie będziemy ten węgiel dystrybuować – mówi Katarzyna Tomczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach.

Do dystrybucji węgla przygotowują się również Siemianowice Śląskie, które prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu będą mogły ogłosić, w jaki sposób będzie wyglądało to w mieście. Dziś jeszcze urząd czeka na umowę i wskazanie, która z kilku firm wskazanych przez ministerstwo będzie operatorem. Na podstawie tej umowy będzie możliwe z kolei zawarcie umowy z dostawcą węgla.

Na chwilę obecną mogę powiedzieć, że ponad 150 osób zgłosiło się na tym pierwszym etapie naszego sondowania, o które wnosił wojewoda śląski. 150 osób, które wyraziło chęć zakupu tego węgla. Na chwilę obecną ta pierwsza transza ma wynieść 1,5 tony na jedno gospodarstwo domowe. Przygotowujemy to logistycznie w ten sposób, że tworzymy takie grupy cotygodniowe do dostaw takich węglowych. Na chwilę obecną mieszkańcy składają już wnioski wyrażające chęć zakupu tego węgla – mówi Piotr Kochanek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich.

Bez pomocy nie pozostaną też mieszkańcy Rudy Śląskiej. Miasto we współpracy z Hutą Pokój wesprze ich w zakupie węgla, ale o szczegółach jeszcze zbyt wcześnie aby mówić. Niemniej i tam zainteresowani rudzianie o wnioski już pytają w urzędzie.

W Rudzie Śląskiej bardzo dużo jest takich mieszkańców, wiemy to na przykład po liczbie osób składających wniosek o dofinansowanie w ośrodku pomocy. I to też będzie jeden z elementów potrzebny do tego, żeby uzyskać pomoc w zakupie węgla – mówi Adam Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Bo to właśnie mieszkańcy, którzy otrzymali dodatek węglowy w wysokości 3 tys. złotych mogą zakupić go przy udziale miasta. Ale także ci, którzy nie wystąpili o wypłatę świadczenia, jednak są uprawnieni do jego otrzymania. Jak przewiduje ustawa, samorządy będą kupować surowiec po 1,5 tys. zł za tonę, a mieszkańcy nie zapłacą za niego więcej niż 2 tys. zł.

Autor:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button