Kategorie

Ruda Śląska: bezrobotni będą naprawiać miasto. W teren rusza 67 osób

Dzisiaj w Rudzie Śląskiej rozpocznie się realizacja prac społecznie użytecznych. Będą one prowadzone m.in. w placówkach publicznych, parkach, czy na nieużytkach. W tym roku weźmie w nich udział 67 osób, które w ramach tej formy aktywizacji zawodowej przepracują w sumie prawie 30 tys. godzin.

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

Podobnie jak w latach ubiegłych osoby skierowane do programu będą wykonywać prace remontowe, konserwatorskie (np. tynkowanie i szlifowanie ścian, malowanie, proste prace naprawcze nie wymagające uprawnień) i porządkowe (m.in. pielęgnacja trawników i krzewów czy likwidacja nielegalnych wysypisk śmieci).

Prace społecznie użyteczne są formą aktywizacji zawodowej bezrobotnych klientów pomocy społecznej. Osoby biorące w nich udział są zarejestrowane w urzędzie pracy, ale bez prawa do zasiłku. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zgłasza kandydatów do programu do Powiatowego Urzędu Pracy, który z kolei, jeśli nie ma przeciwwskazań formalnych, wydaje odpowiednie skierowanie. – Przydział pracy jest zależny od możliwości i predyspozycji uczestnika – mówi Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. Zatrudnieni mogą przepracować do 50 godzin miesięcznie, nie więcej jednak niż 10 godzin w tygodniu. Uczestnictwo w programie daje możliwość uzyskania świadczenia pieniężnego, które obecnie wynosi 8,70 zł za przepracowaną godzinę, ale przede wszystkim wzmacnia nawyki związane z zatrudnieniem i dyscypliną pracy.

W 2020 roku do prac społecznie użytecznych zaproponowano 124 kandydatów, spośród których 60 osób podjęło ich realizację. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne wykonywanie prac było okresowo wstrzymane.

W realizację prac społecznie użytecznych zaangażowanych jest wiele podmiotów, m.in. rudzka Straż Miejska, która nadzoruje prace porządkowe na terenach otwartych, np. przy likwidacji nielegalnych wysypisk śmieci. Tylko w ubiegłym roku uczestnicy prac uporządkowali 18 działek gminnych, które nie są ujęte w stałym utrzymaniu czystości i porządku. W ramach tych prac zebrano łącznie prawie 22 tys. litrów opadów, przedmioty wielkogabarytowe i odpady roślinne.

Z innych prac przeprowadzonych w ubiegłym roku warto wymienić remonty i porządki przeprowadzone m.in. w budynkach Domu Pomocy Społecznej Senior oraz mieszkaniach chronionych będących w zasobach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W trakcie poprzednich edycji uczestnicy pracowali m.in. w siedzibie Komisariatu nr II, sekcjach pracowników socjalnych, Szkołach Podstawowych nr 40, 18 i 8 czy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

– Prace społecznie użyteczne są bardzo pozytywnie postrzegane zarówno przez mieszkańców naszego miasta, którzy korzystają z efektów tych działań, jak i wśród samych klientów pomocy społecznej, dla których często jest to początek nowej drogi zawodowej niezależnie od wieku czy wykształceniazapewnia Krystian Morys. – Dzięki tym działaniom wielu z uczestników podjęło zatrudnienie na otwartym rynku pracy – dodaje.

Prace społecznie użyteczne prowadzone są od 2008 roku. Ich realizacja została ujęta w Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Ruda Śląska w ramach programu: Prace społecznie użyteczne. Reintegracja społeczno-zawodowa bezrobotnych klientów MOPS. Tegoroczna edycja prac społecznie użytecznych potrwa do 10 grudnia.

Źródło: UM Ruda Śląska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

OSTRZEŻENIE METEO! Może spaść nawet pół metra śniegu! Ponad 20 stopni mrozu i zawieje!

Rząd odmraża gospodarkę. Co się zmieni od 12 lutego?

Kina Helios i Multikino nie otworzą się 12 lutego? „To absurdalna propozycja”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button