Region

Ruda Śląska: „Dobry Start” dla 15 tysięcy uczniów

Blisko 15 tys. uczniów z Rudy Śląskiej może skorzystać z programu „Dobry Start”. Zgodnie z jego założeniami rodzice i opiekunowie – bez względu na dochody – otrzymają wsparcie finansowe w wysokości 300 zł na opłaty i zakupy związane z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Świadczeniem zostaną objęci wszyscy uczniowie do ukończenia 20. roku życia oraz uczniowie niepełnosprawni do ukończenia 24. roku życia. 1 lipca ruszy elektroniczny nabór wniosków. Z kolei wnioski w formie papierowej będzie można składać od 1 sierpnia br. w wyznaczonych punktach w mieście. W Rudzie Śląskiej realizacją programu „Dobry Start” będzie zajmował się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

 

Świadczenie w ramach programu „Dobry Start” przysługiwać będzie w związku z rozpoczęciem roku szkolnego. Wypłacane będzie jednorazowo w wysokości 300 zł na dziecko, według miejsca zamieszkania dziecka lub osoby uczącej się. O wypłatę świadczenia będą mogli ubiegać się rodzice, opiekunowie, rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, osoby uczące się. Będą mogli przeznaczyć je na zakup m.in. przyborów szkolnych czy odzieży na nowy rok szkolny.

Już od 1 lipca będzie można złożyć wniosek droga elektroniczną, za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl lub banków krajowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych świadczących usługi składania drogą elektroniczną wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego.

Z kolei od 1 sierpnia rozpocznie się przyjmowanie wniosków papierowych. – Chcąc zapewnić mieszkańcom odpowiednie warunki, a także aby uniknąć kolejek, przyjmowanie wniosków będzie odbywało się zarówno w siedzibie Ośrodka, jak i w 7 sekcjach pracowników socjalnych działających na terenie miasta oraz w magistracie – mówi Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. – Odpowiednie druki o ustalenie prawa do świadczenia „Dobry Start” dostępne będą po 20 lipca br. – dodaje dyrektor. Wnioski będzie można pobrać w siedzibach pracowników socjalnych, w godzinach pracy sekcji, w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Markowej 20, na stronie internetowej MOPS: www.mops.rsl.pl oraz w Biuletynie Informacji Publicznej MOPS www.biuletyn.abip.pl/mops_r_sl.

Czas na złożenie wniosku upływa 30 listopada br. Świadczenie zostanie wypłacone do 2 miesięcy, licząc od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku – wyjaśnia Krystian Morys. – W przypadku prawidłowo wypełnionych i kompletnych wniosków złożonych w lipcu lub sierpniu, ustalenie prawa do świadczenia „Dobry Start” oraz wypłata przysługującego świadczenia nastąpi nie później niż do 30 września br.

 

(źr: UM Ruda Śląska)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

1 thought on “Ruda Śląska: „Dobry Start” dla 15 tysięcy uczniów”

  1. Ludzie narzekaja na PIS a co chwile dostajecie pieniadze 500+ 300 zl do szkoly ciekawe czy dalej bedziecie chwalic bylych czyli PI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close