Ruda Śląska: Idzie mróz! Na przystankach pojawią się koksowniki
Jedną z pierwszych podjętych decyzji w mieście było uruchomienie przez całą dobę dwóch miejskich noclegowni. – Będą one funkcjonować w takim systemie od godz. 16:00 w czwartek 5 stycznia do godz. 7:00 w niedzielę 8 stycznia. Wszyscy, którzy będą w tym czasie chcieli skorzystać ze schronienia, będą mogli liczyć na ciepłą herbatę i kąpiel. Będą również mogli się przebrać i wysuszyć swoje ubranie – informuje Patrycja Pluta-Szymajda, dyrektor Noclegowni Miejskich w Rudzie Śląskiej. – Oczywiście jeżeli kolejne prognozy przewidywać będą dalsze duże mrozy, wtedy funkcjonowanie noclegowni w ciągu dnia również obejmie kolejne dni – dodaje.
W czasie najbliższych dni i nocy wzmożone działania podejmować będą rudzcy strażnicy miejscy. Dodatkowe patrole, które pojawią się ulicach, będą zwracać szczególną uwagę na osoby starsze i samotne, które z uwagi na niską temperaturę i wyziębienie mogą mieć problem z dotarciem do domu. Ponadto strażnicy miejscy wspólnie z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Policją cały czas monitorują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. – Takich stałych miejsc w mieście jest kilkadziesiąt. Jednocześnie zwracamy się z prośbą o kontakt z odpowiednimi służbami wszystkich, którzy zauważą osoby bezdomne lub wiedzą, gdzie mogą one przebywać – apeluje Krzysztof Piekarz, komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej.
Osoby bezdomne najczęściej znajdują schronienie na terenie placyków gospodarczych, piwnic, klatek schodowych, altan oraz nieużytków. Informacje o miejscach, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne można zgłaszać pod numerami alarmowymi: 986, 997 lub 112, a także do Centrum Zarządzania Kryzysowego, pod bezpłatny numer telefonu 800 158 800.
Ponadto rudzcy strażnicy miejscy będą pomagać mieszkańcom odpalać samochody w sytuacjach, gdy akumulator odmówi posłuszeństwa. Akcję tę zainicjowali w 2016 r. Przez cały ubiegły rok przeprowadzili około setki takich interwencji. Najwięcej było ich podczas styczniowych mrozów, kiedy to w ciągu 3 tygodni pomogli 59 kierowcom. – Strażnicy starają się reagować na każde zgłoszenie, ale w pierwszej kolejności załatwiane są te dotyczące zagrożenia życia lub mienia. Dlatego prosimy o wyrozumiałość, jeśli na przyjazd strażników będzie trzeba chwilę zaczekać – mówi komendant Krzysztof Piekarz. – Trzeba pamiętać, że kiedy prognozy zapowiadają spadki temperatury, najlepiej parkować auto tyłem, aby w razie konieczności odpalenia go poprzez podłączenie do innego auta ułatwić dostęp pod maskę – dodaje.
W mieście na głównych przystankach komunikacji miejskiej w czwartek wieczorem pojawią się również koksowniki, przy których będą mogli się ogrzać pasażerowie oczekujący na autobus bądź tramwaj.