KrajRegion

Ruda Śląska: Rudzki Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości ma 60 lat!

Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej obchodzi 60-lecie swojego istnienia. Obchody związane z jubileuszem oraz dniem św. Józefa i św. Klemensa – patronów rzemieślników – odbędą się w najbliższą sobotę (23 marca).

 

Jak podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic, rudzcy rzemieślnicy mają istotny wpływ nie tylko na lokalną gospodarkę, ale także są ważnym ogniwem systemu edukacji. Między innymi, poprzez kształcenie kolejnych pokoleń młodzieży w zawodach, bez których  życie byłoby utrudnione.

Mam nadzieję, że ta ścieżka nauki i rozwoju zawodowego znów zacznie się odradzać, bo deficyt nowych kadr w tym zakresie z roku na rok staje się coraz bardziej odczuwalny i dotkliwy – mówi prezydent Grażyna Dziedzic.

 

Obchody 60-lecia

Uroczystości rozpoczną się o godz. 17.00 mszą św. w kościele pw. Ducha Świętego w Rudzie Śląskiej – Czarnym Lesie. Po mszy św. rzemieślnicy wraz z zaproszonymi gośćmi spotkają się na uroczystej kolacji w restauracji „Adria”. Będzie to okazja do uhonorowania członków rudzkiego Cechu. Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła polskiego zostanie odznaczona Łucja Malinowska, natomiast Srebrny Medal za zasługi dla rzemiosła polskiego trafi do Mirelli Poloczek, Jana Białdygi oraz Jerzego Siekiera. Honorową Odznakę Rzemiosła otrzymają: Bożena Rolnik, Damian Duda, Piotr Kłodowski oraz Piotr Kowalski. Z kolei firma Piekarstwo, Ciastkarstwo, Handel Krzysztof Poloczek zostanie odznaczona Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla województwa śląskiego.

Platynowy Medal im. Jana Kilińskiego trafi do Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej.

– To cenny wyraz uznania Związku Rzemiosła Polskiego dla naszej 60-letniej działalności – podkreśla Grzegorz Skudlik, Starszy Cechu. – Przez cały ten okres Cech starał się jak najlepiej reprezentować interesy środowiska rzemieślniczego wobec organów administracji publicznej. Jak również integrować nasze środowisko, kształcić wykwalifikowanych fachowców oraz kultywować tradycje wypracowane przez poprzedników – wymienia.

Medal jest najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez Związek Rzemiosła Polskiego i nagrodą za wytrwałą, sumienną pracę, zaangażowanie, również w życie społeczne oraz wrażliwość koleżanek i kolegów rzemieślników na potrzeby innych.

– Bycie rzemieślnikiem to trudna droga zawodowa, która nie zawsze usłana jest różami – zauważa Grażyna Dziedzic. – Problematyczne sytuacje, z jakimi muszą się mierzyć, wynikają zarówno z zawiłości prawnych. Jak również z coraz większej konkurencji i zalewu rynku produktami wytwarzanymi na skalę masową. Tym bardziej cieszy mnie to, że wśród konsumentów odradza się zapotrzebowanie na wyroby i usługi rzemieślnicze. Mam nadzieję, że nie będzie to tylko chwilowa moda, ale stały trend, który będzie się umacniał i trwał przez kolejne lata – dodaje prezydent Rudy Śląskiej.

 

Czym jest Cech?

Cech to organizacja samorządu gospodarczego, integrująca i reprezentująca środowisko rzemieślników i przedsiębiorców. Obecnie zrzesza 65 zakładów, spośród których 55 prowadzi praktyczną naukę zawodu w różnych zawodach: fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy, lakiernik, elektromechanik, cukiernik, piekarz, stolarz, ślusarz, monter sieci i urządzeń sanitarnych, fotograf, wędliniarz, kominiarz, kucharz, tapicer. W bieżącym roku w zakładach zrzeszonych w Cechu naukę zawodu pobiera łącznie 107 uczniów szkół zawodowych.

– Priorytetem działalności Cechu w ostatnim okresie jest troska o powstrzymanie niekorzystnych tendencji w szkolnictwie zawodowym. Jak również dbałość o kształcenie następców oraz promowanie „dualnego” systemu nauczania, jako najefektywniejszej formy szkolnictwa zawodowego – podkreśla Grzegorz Skudlik. – W roku szkolnym 2018/2019 w Cechu podpisano 41 nowych umów o praktyczną naukę zawodu, co jest liczbą dalece niesatysfakcjonującą. Jeśli ta tendencja się utrzyma, za kilka lat będziemy mieć kłopot ze znalezieniem fachowca – mówi.

– Zmniejszająca się liczba adeptów rzemiosła już teraz negatywnie odbija się m.in. na inwestycjach miejskich. Wiele przetargów zostaje nierozstrzygniętych ze względu na braki kadrowe, z którymi borykają się firmy – mówi wiceprezydent Krzysztof Mejer. – Cieszę się, że rudzki Cech podejmuje działania, by zachęcić młodych ludzi do zdobywania konkretnego zawodu i umiejętności. Dobry rzemieślnik jest dziś na wagę złota – dodaje.

(źródło: rudaslaska.com.pl)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz również

Close
×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close