reklama
Kategorie

Ruda Śląska wykształci górników dla PGG

reklama

Zespół Szkół nr 5 w Rudzie Śląskiej będzie kształcić młodzież w zawodach górniczych i innych niezbędnych do funkcjonowania górnictwa. Absolwenci tych oddziałów znajdą zatrudnienie w kopalniach należących do Polskiej Grupy Górniczej. Porozumienie w tej sprawie podpisali prezydent Grażyna Dziedzic i wiceprezes PGG Jerzy Janczewski.

 

W ostatnich miesiącach media wielokrotnie informowały, że w polskim górnictwie brakuje pracowników, a Ruda Śląska, mimo zmian w branży, nadal pozostaje najbardziej górniczym miastem – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Dlatego porozumieliśmy się z Polską Grupą Górniczą i od następnego roku szkolnego będziemy kształcić przyszłych górników – dodaje.

Na mocy porozumienia PGG zapewni absolwentom zatrudnienie pod ziemią w należących do spółki kopalniach. – Jeżeli uczniowie zdecydują się na kontynuowanie nauki na studiach stacjonarnych na kierunkach  górniczych, to gwarancja zatrudnienia zostanie przedłużona do czasu ich ukończenia zgodnie z harmonogramem nauczania – zaznacza Jerzy Janczewski, wiceprezes PGG ds. pracowniczych. – Uczniowie będą też mieli szansę na otrzymanie stypendiów oraz dodatkowych nagród rocznych za dobre wyniki w nauce – dodaje.

reklama

Oddziały pod patronatem PGG prowadzić będzie Zespół Szkół nr 5, w skład którego wchodzą technikum i szkoła branżowa I stopnia. Każdego roku Polska Grupa Górnicza przekaże nam informację, ilu uczniom, ze wskazaniem typu szkoły i zawodów, udzielona zostanie gwarancja zatrudnienia – informuje wiceprezydent Anna Krzysteczko. W roku szkolnym 2018/2019 technikum w Zespole Szkół nr 5 oferuje kierunki technik informatyk, technik spedytor, technik elektryk, technik górnictwa podziemnego, technik teleinformatyk, technik przeróbki kopalin stałych, technik mechanik, technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej, z kolei szkoła branżowa – elektryk, górnik eksploatacji podziemnej, ślusarz.

W wyniku reform, którymi objęte zostało górnictwo w Rudzie Śląskiej, trzy kopalnie zostały połączone w jeden organizm – KWK Ruda. Jedną z kluczowych decyzji było przyspieszenie robót związanych z budową połączenia technologicznego dotychczasowych kopalń Pokój i Bielszowice, dzięki któremu od 1 stycznia 2017 r. całość urobku z Pokoju trafia do Bielszowic. Do niedawna w Rudzie Śląskiej funkcjonował także będący częścią KWK Wujek Ruch Śląsk, który w styczniu br. został przekazany do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, a większość jego pracowników przejdzie do KWK Ruda.

 

(źr: UM Ruda Śląska)

 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button