RegionWiadomość dnia

Rusza akcja bezpłatnych szczepień dla seniorów. To najlepsze lekarstwo na grypę?

Seniorzy z województwa śląskiego mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie. Taką możliwość mają mieszkańcy między innymi: Mysłowic, Sosnowca, Chorzowa oraz Jaworzna.

W zależności od miasta, z tej formy profilaktyki mogą skorzystać seniorzy w wieku 60 plus lub 65 plus. Czy warto się szczepić? -Jak do tej pory na mnie, o ile się szczepiłem, to były skuteczne. Nie przechodziłem tej grypy ostro raz, a w inne jesienne, czy zimowe miesiące nie przechodziłem w ogóle choroby – mówi Bronisław Kotulski z Fundacji Mój Czas dla Seniora w Jaworznie.

Zdania są jednak podzielone. Wiesław Andrusikiewicz z fundacji Mój Czas dla Seniora w Jaworznie nie korzysta ze szczepionek. Mimo to – nie choruje. -Szczepienie na grypę, z tego co słyszę, jest dosyć ryzykowne. Jednemu to może pomóc, a innemu zaszkodzić. Ja nie szczepię się przeciwko grypie i jakoś ta grypa nie ma do mnie przystępu – mówi Wiesław Andrusikiewicz.

Szczepienia zalecają jednak lekarze. Uważają, że grypa u osób starszych w połączeniu z innymi chorobami może doprowadzić do poważnych powikłań. -To jest doskonały pomysł, bo jednymi z najbardziej narażonych osób są seniorzy i dzieci. Grypa uderza tam, gdzie jest najsłabsze ogniwo, czyli ludzie schorowani, ludzie z przewlekłymi chorobami, ludzie starsi, gdzie odporność jest już obniżona – mówi dr n. med. Wiesław Więckowski, lekarz naczelny Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie. W przypadku Jaworzna z bezpłatnych szczepień seniorzy mogą skorzystać do 10 listopada. (Paweł Jędrusik)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close