Ruszyła kwalifikacja wojskowa. Do WKU należy stawić się po kategorię zdrowia [WIDEO]
Podstawowe badania, wizyta u lekarza i wywiad. To droga, którą trzeba przejść by uregulować swój stosunek do służby wojskowej. W całym kraju ruszyła kwalifikacja wojskowa.
Nie ma się czego obawiać, jeżeli ktoś dba o siebie tak na co dzień, to myślę, że nie powinien mieć żadnych obaw przed tym – mówi Darek Jasiński.
Już nie jest tak, że chce się dostać jak najniższą kategorię?
Myślę, że teraz każdemu zależy na tym żeby dostać jak najwyższą, żeby móc się też pochwalić może wśród kolegów – mówi Darek Jasiński.
W tym roku do kwalifikacji wojskowej stawić się muszą przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 1999 roku. Procedura dotyczy także między innymi mężczyzn urodzonych w latach 1994 – 1998, którzy do tej pory nie przeszli kwalifikacji oraz kobiet urodzonych w latach 1994 – 1999, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej.
Młody człowiek otrzymuje informacje o stawieniu się na powiatową komisję lekarską. W tej informacji jest adres, miejsce, czas. Przybywa no i potem oddaje się temu procesowi – sprawdzania danych, analizy, oceny, badania, założenia ewidencji, wydania książeczki wojskowej i już – mówi ppłk dypl. Roman Nowogrodzki, Komendant WKU w Gliwicach.
Już, bo w dzisiejszych czasach nikt młodych do wojska na siłę nie weźmie.
W tej chwili służba zasadnicza została zawieszona. Nie jest zlikwidowana, ale zawieszona. Na chwilę obecną osoba, która przychodzi do Wojskowej Komendy Uzupełnień, w tym przypadku na kwalifikację wojskową, otrzymuje tylko i wyłącznie kategorię zdrowia do czynnej służby wojskowej. Nie wiąże się w to żaden sposób z powołaniem do służby zasadniczej – mówi kmdr ppor. Dariusz Szlachcic, Szef Wydziału Rekrutacji WKU w Gliwicach.
Może to i lepiej, bo młodym do służby w wojsku się nie spieszy.
-Chciałbyś iść do wojska?
-Nie, mam inne plany trochę – mówi Darek Jasiński.
Kwalifikacja wojskowa potrwa do 28 kwietnia. Przed komisją ma się stawić w sumie 220 tysięcy Polaków.(Sandra Hajduk)