REKLAMA
Kategorie

Ruszyły przygotowania do wznowienia produkcji aut w Gliwicach i Tychach

Zakłady motoryzacyjne w naszym regionie przygotowują się do wznowienia produkcji. W gliwickim Oplu może to nastąpić już 4 maja. W tyskim Fiacie również trwają pracę nad przystosowaniem fabryki do funkcjonowania w nowym reżimie sanitarnym. Jednak daty na razie nie padły.

Kryminalne seriale w TVS! Zobaczcie „Prawo i porządek” oraz „Napisała: Morderstwo”

Przygotowujemy się na powrót do pracy po majowym weekendzie. Taką informację dostaliśmy od pracodawcy z zastrzeżeniem, że ta data nie jest jeszcze do końca pewna – mówi Mariusz Król przewodniczący „Solidarności” w Opel Manufacturing Poland w Gliwicach. – Obecnie wspólnie z pracodawcą pracujemy nad tym, aby zapewnić załodze najbezpieczniejsze jak to tylko możliwe warunki pracy w tych nowych realiach. Dla nas to jest kwestia absolutnie najważniejsza i muszą być one uzgodnione z „Solidarnością”, a nie wprowadzone jednostronnie przez pracodawcę – podkreśla przewodniczący.
Gliwicki Opel przerwał produkcję 18 marca. Dzień wcześniej związki zawodowe zawarły z pracodawcą porozumienie zakładające wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy o 6 miesięcy z możliwością przedłużenia o kolejne 6 miesięcy, jeśli pandemia do tego czasu nie ustąpi.
Do końca marca pracownicy mieli dni wolne, które będą musieli w przyszłości odpracować. W kwietniu wprowadzony został przestój ekonomiczny. Za ten miesiąc pracownicy dostaną 80 proc. pensji.
Po wznowieniu produkcji będziemy pracować w wymiarze obniżonym o 20 proc., czyli o jeden dzień krócej w ciągu tygodnia, korzystając ze wsparcia w ramach rządowej tarczy antykryzysowej. Niestety to również oznacza, że będziemy dostawać tylko 80 proc. pensji – mówi Mariusz Król.
Przestój ekonomiczny spowodowany epidemią koronawirusa trwa również w tyskiej fabryce Fiata. Zgodnie z porozumieniem zawartym 1 kwietnia między zarządem spółki a związkami zawodowymi może on potrwać nawet aż do 30 czerwca. W tym okresie pracownikom zakładu również przysługuje 80 proc. miesięcznej pensji.
Na dziś wiemy na pewno tylko tyle, że do końca kwietnia nie wrócimy do pracy. Wiemy jednak też, że wznowienie produkcji negocjują już we włoskich fabrykach, co daje nam nadzieję, że i u nas to niebawem nastąpi. Oczywiście, jeśli sytuacja na to pozwoli, bo zdrowie pracowników jest najważniejsze – mówi Wanda Stróżyk przewodnicząca „Solidarności” w Fiat Chrysler Automobiles Poland.
Tyski Fiat również przygotowuje się do funkcjonowania w nowych warunkach. 17 kwietnia związki zawodowe z FCA Poland podpisały z zarządem spółki regulamin dotyczący zasad pomiarów temperatury pracownikom tyskiej fabryki i produkującego silniki zakładu w Bielsku-Białej za pomocą specjalnych bramek wyposażonych w kamery termowizyjne.
Od 4 maja każda osoba wchodząca na teren zakładu będzie miała automatycznie mierzoną temperaturę – mówi Wanda Stróżyk.
Opel Manufacturing Poland w Gliwicach zatrudnia ok. 2 tys. pracowników, FCA w Tychach niespełna 2,5 tys. pracowników. Jednak wznowienie produkcji w tych dwóch fabrykach to sprawa niezwykle ważna również dla wielu firm produkujących podzespoły do samochodów montowanych w Gliwicach i Tychach.
Źródło: Śląsko-Dąbrowska Solidarność

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button