Rybniczanie i ich pasje w kalendarzu [ZDJĘCIA] Premiera kalendarza 2018 JESTEM Z RYBNIKA
W murach chwałowickiego Domu Kultury odbyła się premiera drugiej edycji kalendarza miejskiego „Jestem z Rybnika”, którego wydaniu przyświeca idea pokazania rybniczan i ich pasji.
Inicjatywa powstania kalendarza miejskiego „Jestem z Rybnika” zrodziła się z potrzeby wyróżnienia osób, które w znaczący sposób wpływają na życie naszego miasta. To wyróżnienie dla tych, których codzienne poświęcenie i wkład w życie miasta są bezcenne, których codzienna praca pomaga rybniczanom, dla których Rybnik to mała ojczyzna. To dzięki nim czujemy, że nasze miasto jest wyjątkowe, a „Jestem z Rybnika” brzmi dumnie.
– Miasto to ludzie, to oni tworzą klimat, atmosferę i tradycję, dzięki nim z dumą mówimy: jestem z Rybnika – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera – Znamienne jest, że kiedy przyjeżdżamy do centrum Rybnika, mówimy: jestem z Chwałowic, z Popielowa, z Wielopola czy Niedobczyc, ale kiedy staniemy na rynku w Katowicach, wszyscy jesteśmy z Rybnika. Choć każdy z nas jest inny i każdy ma do opowiedzenia inną historię, łączy nas coś niezwykłego – nasze wyjątkowe poczucie przynależności do swojej małej ojczyzny – dodaje prezydent.
Wśród rybniczan, którzy przez kolejne miesiące 2018 roku będą nam towarzyszyć na kartach kalendarza, znaleźli się:
· Jan Grzonka – „dusza” najsłynniejszej rybnickiej księgarni
· Marcin Torfiński czyli Tofi – artysta, twórca niezwykłych modeli 3D oraz tatuator, którego prace podziwia cały świat
· Marcin Zbigniew Wojciech, dla którego życie to stand-up i kabaret – przede wszystkim „44-200”, w którym występuje na co dzień
· Katarzyna Harc – żeglarka, wicemistrzyni Polski w olimpijskiej klasie Laser Radial i reprezentantka rybnickiego klubu żeglarskiego
· Karina Szczepkowska – szachowa arcymistrzyni
· Bartosz Giemza, którego życie toczy się wokół dwóch kółek i sportowej adrenaliny w Enduro MTB
· Julia i Mateusz – podróżnicy, którzy swoje historie opowiadają na prowadzonym śląską gwarą blogu Bele Kaj
· Stefania Jazowska – której mieszkanie w chwałowickich familokach zagościło na ekranie telewizorów w serialu „Diagnoza”
· Tomasz Iwanca, czyli Grubson – raper i producent muzyczny
· Kacper Woryna – żużlowa nadzieja Rybnika
· Jerzy Natkaniec – do dziś walczący o zachowanie pamięci o niegdyś najważniejszym zakładzie pracy w regionie, Hucie Silesia
· Dzieci z boguszowickiej grupy teatralnej Supełek
Autorem fotografii, podobnie jak w roku ubiegłym, jest Marcin Giba, pomysłodawca i organizator corocznego Rybnickiego Festiwalu Fotografii.
W tym roku kalendarz został wzbogacony również o teksty pisane po śląsku – to efekt współpracy z firmą Gryfnie, dzięki której wydawnictwo stało się jeszcze bardziej rybnickie, osadzone w górnośląskiej tradycji. Kalendarz, w cenie 49,90 zł, kupić można w punkcie „Halo! Rybnik” przy ul. Jana III Sobieskiego oraz w przyrynkowej Księgarnia Orbita. (źr: UM Rybnik)