Kategorie

Rząd przyjął projekt budżetu na przyszły rok. Miliardy dla rodzin!

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na 2020 roku. Rząd zarezerwował środki na wszystkie priorytetowe programy realizowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

Przygotowany budżet jest prospołeczny i prorozwojowy – priorytetem rządu pozostaje utrzymanie stabilności finansów publicznych przy wspieraniu wzrostu gospodarczego i realizacji działań dotyczących polityki społeczno-gospodarczej, w tym ambitnej polityki prorodzinnej.

Miliardy dla rodzin

Filarem tej polityki jest program Rodzina 500+, który od 1 lipca bieżącego roku funkcjonuje w rozszerzonej formule – świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko, bez względu na dochody rodziny.

Od momentu uruchomienia programu – w kwietniu 2016 roku – do rodzin trafiło już blisko 80 mld złotych. W przyszłym roku program ma kosztować w sumie 41,2 mld złotych. Niezbędne środki na wypłatę świadczeń wychowawczych uwzględniono w limicie wydatków przyjętego właśnie projektu budżetu.

-Nasza flagowa reforma, nasza perła w koronie polityki rodzinnej nadal będzie funkcjonowała w niezmienionej formie. Wsparcie trafi do wszystkich rodzin wychowujących dzieci. Byłam o to całkowicie spokojna, bo wszyscy w rządzie zdają sobie sprawę, jak rolę pełni ten program, jak ważny jest dla rodzin – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa

Wszystkie programy uwzględnione w projekcie budżetu

Dobrych wiadomości jest więcej, ponieważ w projekcie budżetu na 2020 roku zaplanowano wydatki na wszystkie prorodzinne programy prowadzone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– To pokazuje, jak serio traktujemy Polaków. Nie rzucamy obietnic bez pokrycia tylko sumiennie pracujemy, żeby w kasie państwa znalazły się środki na nasze programy adresowane do rodzin, osób starszych i niepełnosprawnych – komentuje minister Bożena Borys-Szopa.

W projekcie budżetu zapewnione zostały środki – oprócz wspominanej już „Rodziny 500+”, również na program „Mama 4+” oraz „Dobry start”, a także na świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, realizację świadczeń rodzinnych zakładającą podwyższenie wysokości zasiłku pielęgnacyjnego czy waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych.

Rząd nadal będzie dofinansowywał powstawanie nowych żłobków w ramach programu „Maluch+”. Dalej rozwijana będzie „Karta Dużej Rodziny”, adresowana do rodzin wielodzietnych.

W projekcie budżetu znalazły się również pieniądze na program „Senior+” w ramach którego powstają dzienne domy i kluby dla seniorów czy na realizację programu „Za życiem”.

Budżet zrównoważony

Co ważne, budżet będzie zrównoważony – w projekcie ustawy zaplanowano, że dochody i wydatki na tym samym poziomie – 429,5 mld złotych. Projekt więc nie przewiduje deficytu budżetu państwa.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Pierwsza od 30 lat kopalnia otwarta na Śląsku! To KWK Bzie-Dębina

Śmierć miliardera: Są wyniki sekcji zwłok Piotra Woźniaka-Staraka

Kontrole UOKiK w sieci Biedronka! Chodzi o rabaty

 

źr. MRPiPS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button