RegionWiadomość dnia

Otwarcie kopalni Bzie-Dębina. To pierwsza na Śląsku kopalnia od 30 lat! [WIDEO]

To pierwsza nowa kopalnia od prawie 30 lat. Dziś w Jastrzębiu-Zdroju oficjalnie zainaugurowano działalność kopalni węgla kamiennego „Bzie-Dębina”.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Uzbierali w internecie dla okradzionej 99-latki PÓŁ MILIONA!

TOP 5 Silesia Flesz – premiera w niedzielę 19:50 w Telewizji TVS


-Bardzo dobrze, ludzie mają przynajmniej pracę – ci co tu pracują i młodsze pokolenie – uważa Antoni Tront, pracownik kopalni.

Nowa kopalnia to w tej chwili szyb, któremu nadano imię „Jan Paweł” oraz budynki m.in. maszyny wyciągowej i tymczasowy budynek administracyjny.

-12 lat temu w tym miejscu było tylko błoto, była łąka, był nieużytki. Razem z moimi kolegami z zarządu jak przyjechaliśmy tutaj pierwszy raz to był styczeń 2007 roku i powiedzieliśmy tu będzie kopalnia. To się sprawdziło – mówi Włodzimierz Hereźniak, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

-Bardzo dobrze, ludzie mają przynajmniej pracę – ci co tu pracują i młodsze pokolenie - uważa Antoni Tront, pracownik kopalni
-Bardzo dobrze, ludzie mają przynajmniej pracę – ci co tu pracują i młodsze pokolenie – uważa Antoni Tront, pracownik kopalni

Kolejne budynki powstaną w ciągu najbliższego roku. Docelowo powstać ma także jeszcze jeden szyb. -Bardzo się cieszymy, że ten surowiec jest tutaj na naszej ziemi i to w tej chwili faktycznie jest największe złoże węgla koksującego w Europie. Te 180 milionów ton to są zasoby operatowne, tych zasobów jest zdecydowanie więcej. To co my w tej chwili założyliśmy, że możemy wydobyć. To jest przyszłość tej spółki, przyszłość naszych górników tu, ale też przyszłość koksowników i myślę, że dużej części metalurgów całej Europy – mówi Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. Strategii i Rozwoju.

Według planów wydobycie w pierwszej ścianie będzie możliwe za dwa – trzy lata. Docelowo kopalnia ma wydobywać w czterech ścianach.

-W górnictwie otwarcie kopalni to jest ta decyzja, która zakończyła wszystkie działania przygotowawcze i zaczyna się od pierwszych gród węgla wydobywczych, które już trzeba drążyć i przygotowywać ściany wydobywcze, przygotowywać korytarze, chodniki, szyby. Myślę, że 2022 rok to taki moment, kiedy będzie kopalnia chodziła normalnie chociaż jeszcze nie na pełnym wydobyciu – mówi Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

Otwarcie kopalni Bzie-Dębina. To pierwsza na Śląsku kopalnia od 30 lat!
Otwarcie kopalni Bzie-Dębina. To pierwsza na Śląsku kopalnia od 30 lat!

 

Kopalnia wydobywać ma około 2 mln ton węgla koksowego rocznie. Złoża mają zagwarantować wydobycie na co najmniej 30 lat. Już dziś w kopalni „Bzie-Dębina” pracuje ponad 230 górników. Zostali tu przeniesieni z innych zakładów JSW. Docelowo w zakładzie pracować ma ok. 2 000 osób.

 

autor: Sandra Hajduk

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Ukrainiec zmasakrowany w Żorach! Kto to zrobił? Policja szuka sprawców

Jedno z największych biur podróży ogłasza upadłość, a polscy turyści mają kłopoty!

Ferie zimowe 2020: Kiedy są ferie w 2020 roku? [TERMINY, WOJEWÓDZTWA]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close