RegionWiadomość dnia

Są już pierwsze alarmy smogowe w woj.śląskim! Przekroczenia nawet o 600%

Sezon grzewczy rozpoczęty – co już czuć w powietrzu. W Rybniku norma pyłu zawieszonego przekroczona została o 600 procent.

 

ZOBACZCIE RÓWNIEŻ: Jak powstają nasze newsy? Zobaczcie nowy spot SILESIA FLESZ TVS

-Jak zacznie się palenie na całego – to jest straszne. Nie wyjść z domu. Okna trzeba zamykać, przynajmniej u mnie w okolicy – mówi Teresa Słońska, mieszkanka Rybnika. Problem dotknął większość dzielnic Rybnika, bo to miasto przoduje w niechlubnych rankingach zanieczyszczenia powietrza. Zajmuje trzecie miejsce w Polsce po Żywcu i Pszczynie.

-Zwiększyliśmy dotację z budżetu samorządu rybnickiego pięciokrotnie. Aktualnie 5 mln rocznie dla indywidualnych odbiorów na wymianę źródeł ogrzewania – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik prasowy UM Rybnik. Ale lekarze alarmują – smog zabija. Według danych Światowej Organizacji zdrowia zanieczyszczone powietrze powoduje na świecie ok 7 mln przedwczesnych zgonów roczne.

CZYTAJCIE TAKŻE: Kominiarze będą walczyć ze smogiem na Śląsku

Kominiarze wypowiadają wojnę smogowi. Jak będą walczyć z niską emisją?

-W okresie smogowym śmiertelność z przyczyn ogólnych wzrosła o 6% , a z przyczyn sercowo – naczyniowych. To jest bardzo niepokojące i powinniśmy zwracać na to uwagę – mówi prof. Andrzej Lekston ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli – w Rybniku statystyczny mieszkaniec wypala ze smogiem ponad 6 tysięcy papierosów. A może być jeszcze gorzej.
(Monika Herman)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close