Seria wykładów o zagładzie Żydów Zagłębia Dąbrowskiego już we wrześniu w Będzinie
Organizatorem jest Fundacja Brama Cukermana z Będzina
W tym roku, a dokładniej 1 sierpnia, minęło dokładnie 80 lat od likwidacji gett w Będzinie i Sosnowcu. Z biegiem czasu badacze i regionaliści wiedzą coraz więcej o tych tragicznych wydarzeniach.
W związku z tym Fundacja Brama Cukermana przygotowuje szereg wykładów na temat likwidacji gett w Zagłębiu Dąbrowskim i nie tylko, bo wśród prelegentów pojawią się również specjaliści na co dzień zajmujący się choćby tematyką getta warszawskiego. A wiele osób jeszcze nie ma pojęcia o tym jak bardzo wiele wspólnego Będzin i Sosnowiec miały wspólnego z Warszawą. – W Będzinie i Sosnowcu został sformułowany oddział Żydowskiej Organizacji Bojowej, na którego czele stanęła wysłanniczka z Warszawy – Frumka Płotnicka. Ona oraz jej towarzysze zginęli z bronią w ręku 3 sierpnia 1943 w jednym z bunkrów zbudowanych w będzińskim getcie na terenie posesji przy obecnej ul. Rutki Laskier 24. – czytamy na oficjalnej stronie Fundacji Brama Cukermana.
Niedawno dom jak i teren wokół niego zostały udostępnione dla zwiedzających dzięki działaniom fundacji oraz dobrej woli właścicieli posesji, czyli Anny i Stanisława Cieploków. – Na tym historycznym budynku w 1947 roku ocaleni zawiesili tablicę upamiętniającą poległych tu bojowniczki i bojowników w bunkrze. Ta tablica jest jednym z najstarszych pomników upamiętniających Zagładę polskich Żydów na terenie Polski. – czytamy dalej.
Wykłady odbędą się w siedzibie Fundacji Brama Cukermana w Będzinie przy al. Kołłątaja 24/28 oraz w Domu Bojowników Getta przy ul. Rutki Laskier 24. Ponadto odbędą się spacery historyczne. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, jednak warto zapisać się wcześniej ze względu na ograniczoną liczbę miejsc.
Dokładna rozpiska wykładów i wydarzeń w LINKU