Serum, czyli eliksir młodości do skóry dojrzałej
Cera potrzebuje różnorodnej pielęgnacji. Mitem jest stwierdzenie, że skóra przyzwyczaja się do określonych kosmetyków. Dlatego dbaj o nią, dobierając preparaty o odmiennych właściwościach, które zapewnią nawilżenie, ochronę przed starzeniem oraz utratą elastyczności. Sięgnij po serum, prawdziwe remedium na problemy dojrzałej twarzy.
Co to jest serum?
Kosmetyk, który zapewnia o wiele głębsze i intensywniejsze działanie niż krem. Zawiera wysokie stężenie składników aktywnych i jest ukierunkowane na konkretne potrzeby skóry: suchość, przebarwienia, oznaki starzenia czy utrata jędrności. Produkt może mieć formułę żelu, emulsji lub kropli. Preparaty tego typu są szczególnie polecane do pielęgnacji cery dojrzałej.
Rodzaje serum – wybierz idealne dla siebie
– Nawilżające, które skutecznie zatrzymuje wilgoć w skórze i dostarcza cennych składników. Najczęściej zawiera: kwas hialuronowy, masło shea, oleje roślinne, witaminę B3.
– Regenerujące, czyli wspomagające powstawanie nowych komórek. Przyczynia się do poprawy kolorytu cery, a także ujędrnienia twarzy. W jego składzie znajdziesz kolagen, retinol, witaminę E, kwasy tłuszczowe, oleje roślinne czy polifenole.
– Przeciwzmarszczkowe, zapewniające efekt liftingu. Odpowiada za przywrócenie gęstości oraz właściwej struktury skóry, napięcie, wygładzenie, wypełnienie zmarszczek. Formuły są wzbogacane w retinol, kolagen, peptydy, minerały z Morza Martwego.
– Kojące, wzmacnia układ odpornościowy, przyspiesza procesy gojenia, zmniejsza dolegliwości związane z uszkodzeniami naskórka. Znajdziesz w nim kwas hialuronowy, proteiny, olejki roślinne, a także ceramidy.
– Odmładzające, które modeluje owal twarzy. Stymuluje do odnowy komórkowej i włókien kolagenowych, redukuje oznaki zmęczenia, odmładza kontury i unosi zwiotczałą skórę. W składzie mogą się znaleźć skoncentrowany witaminy C i E, ekstrakty roślinne lub koenzym Q10.
Czym różni się serum od kremu?
Po pierwsze, liczbą, a po drugie, jakością składników aktywnych. Serum jest o wiele bogatsze i bardziej skoncentrowane, a przez to skuteczniej i precyzyjniej rozwiązuje problemy skóry. Odmienne są także przeznaczenia obu kosmetyków. Krem ma chronić twarz przed czynnikami zewnętrznymi, a serum regenerować. Z reguły produkt ma lżejszą, żelową konsystencję, która szybko się wchłania i dostarcza potrzebnych substancji.
Pamiętaj! Serum stosujesz oprócz kremu, a nie zamiast niego. Najpierw nakładasz produkt regenerujący, a potem ochronny. Wyjątkiem jest cera bardzo tłusta, której aplikacja serum w zupełności wystarczy.
Jak należy aplikować serum?
Sposób stosowania produktu jest równie ważny co sam wybór odpowiedniego kosmetyku. Najlepiej wieczorem (lub też rano, jeśli tak zaleca producent), po dokładnym demakijażu i oczyszczeniu skóry nanieś serum i bardzo dokładnie je rozprowadź. Możesz ułatwić sobie to zadanie, aplikując 2–3 krople preparatu w zagłębieniu dłoni i rozprowadzając emulsję porcjami na policzki, czoło, brodę, szyję oraz dekolt. Jeśli takie jest przeznaczenie preparatu, należy go aplikować również wokół oczu i na powieki. Ruchy powinny być wklepujące, unikaj wcierania!
ABC pielęgnacji cery dojrzałej
O czym powinnaś pamiętać, jako posiadaczka skóry z widocznymi oznakami starzenia? O codziennym demakijażu, podczas którego oprócz usuwania resztek make-upu, pozbywasz się brudu, łoju i kurzu. Kolejną istotną kwestią jest zdrowe odżywianie się, czyli zbilansowana dieta. Bogata w witaminy oraz przeciwutleniacze neutralizujące wolne rodniki. Wreszcie sen, bez którego nawet drogie kosmetyki nie zdziałają cudu. Warto też pić minimum 2 litry wody dziennie, herbatki i naturalne soki. Unikaj słodzonych napojów i zbyt wielu filiżanek kawy. Kiedy jest to tylko możliwe, uprawiaj sport, a przynajmniej wyjdź z domu na spacer. Na co dzień jeśli chcesz, wykonuj makijaż, ale lekki i stosowany. Pudry utrwalające i rozświetlające, podkład, a także korektor powinny być nakładane oszczędnie, by nie podkreślać drobnych zmarszczek i nie obciążać skóry.