Silesia InformacjeŚwiat

Siedziba dyrekcji lasów państwowych stanie… w lesie. Projekt czeskich architektów

Czy biuro musi być nudne? Czy musi być w mieście? Jak się okazuje, nie. Postanowili to udowodnić czescy architekci. W  Hradec Králové już wkrótce powstanie niezwykła budowla – siedzibę biura Czeskich Lasów  (Lesy České – odpowiednik naszych Lasów Państwowych). Biuro firmy znajdzie się nie tyle w środku lasu, ale wyglądać będzie jak las. Projekt czeskich architektów zachwyca.

Jak informuje portalkomunalny.pl dwukondygnacyjny budynek, nazwany przez czeskich architektów „Leśnictwo w lesie” nie będzie górował ponad koronami drzew, co więcej, jego dach, będzie obsadzony roślinnością, wtopi się w otaczające go drzewa.

Projekt stworzyli mistrzowie architektury ze znanej czeskiej pracowni Chybik + Kristof.

„Odwiedzając te tereny zdaliśmy sobie sprawę z ważnego faktu, który od samego początku kształtował nasze myślenie o projektowaniu nowego centrum administracyjnego dla Lesy České” – napisali na stronie Chybik+Kristof Architects & Urban Designers.

Pomysł powstał, gdy architekci udali się na miejsce, do hradeckiego lasu. Zachwycił ich mikroklimat, oczywisty chłód jaki dawały drzewa. To skłoniło twórców do zadania sobie pytania: dlaczego zamiast w dusznym wnętrzu, nie można by pracować z laptopem w cieniu drzew?

Maksymalne połączenie miejsca pracy z lasem, co dla leśników jest czymś oczywistym, doprowadziło do powstania idei centralnej przestrzeni, w której budynek wrasta w las, a las w budynek. Pytanie, czy czeskim leśnikom, będzie się w ogóle chciało wychodzić z pracy?

Oprac. Maria Zawała

Źródło:portalkomunalny.pl

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close