RegionWiadomość dnia

Śląska policja pokazuje ofiary wypadków i ostrzega: „To możecie być Wy!”

Śląska drogówka przygotowuje się do wakacji. To jeden z najtrudniejszych okresów pracy policji. W wakacje co roku jest bardzo dużo wypadków. W związku z tym Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach ruszyła z działaniami prewencyjnymi.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

-Ostatnie słoneczne dni pokazują, że niestety my mamy problemy w każdej kategorii uczestnika ruchu drogowego. Tylko na Śląsku w ostatnich dniach ginęli kierujący samochodami, motocyklista, rowerzysta i osoby piesze. Tak więc pomimo tak naprawdę dobrych warunków atmosferycznych, pomimo słońca, pomimo dobrej widoczności niestety prawdopodobnie tutaj my upatrujemy w tym główną przyczynę jednak nie zachowanie odpowiedniej ostrożności, troszeczkę zmęczenie, do tego zbyt duża prędkość. Ta kumulacja powoduje zdarzenia drogowe – mówi kom. Tomasz Bratek, Wydział Ruchu Drogowego KWP Katowice.

A niestety, w zdarzeniach drogowych najczęściej ofiarą są piesi. Policjanci drogówki przestrzegają, że mimo pierwszeństwa na pasach, należy zachować zasadę ograniczonego zaufania. Apelując o ostrożność, drogówka przypomina groźne zdarzenie, do którego doszło pod koniec zeszłorocznych wakacji.

-Kiedy staliśmy przed pasami, żeby przejść, czekaliśmy kiedy stanie auto[…] Muszę tylko powiedzieć to, że nasze życie jest bardzo kruche i to było ogromne szczęście tego dnia. Każdy człowiek musi myśleć nie tylko o sobie i o swoich dzieciach, a o każdym uczestniku ruchu – mówi Swietłana Matusevich, uczestniczka zdarzenia drogowego.

 

Pani Swietłana zdążyła na przejściu zrobić zaledwie krok, kiedy w wózek z jej dziećmi uderzył samochód. Ostatecznym sprawcą niebezpiecznego zdarzenia jest trzeci uczestnik ruchu – kierowca, który nie zachowując bezpiecznej odległości z impetem uderzył w auto ustępujące pierwszeństwa pieszemu.

-Zauważyłam kobietę na przejściu dla pieszych. Przypuszczałam, że to kobieta z dziećmi. No więc na tej szybkiej i jak się okazało niebezpiecznej bardzo drodze wiślance, chciałam ustąpić tego pierwszeństwa. Widząc za sobą pusty pas drogi, no więc zatrzymałam samochód […] Przeraźliwy huk, uderzenie silne. Pamiętam właśnie te blond loki i myślę, że ten obrazek zostanie ze mną do końca życia, jak blond po prostu loki fruną gdzieś w pobliżu mojej szyby. To jest taki obrazek, który jest ciągle żywy w mojej głowie – mówi Agnieszka Chróściel, uczestniczka zdarzenia drogowego.

 

Bo takie zdarzenia z pamięci trudno wymazać. W tym konkretnym wypadku piesi mieli dużo szczęścia i cudem nikt nie doznał poważnych obrażeń. Profilaktyka ma duże znaczenie, dlatego na specjalne spotkanie policjanci śląskiej drogówki zaprosili uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Katowicach. Jak się okazuje, dzieciaki są świadome zagrożeń na ulicy.

-Trzeba patrzeć w lewo i w prawo. A jak ktoś może chodzić sam to musi się rozglądać, a jak z mama to lepiej z mamą – mówi Nadia, uczennica SP nr 1 w Katowicach.

-Jak pójdziemy na ulicę a mama nie będzie na nas patrzeć, to może nas potrącić auto – mówi Lena, uczennica SP nr 1 w Katowicach.

 

Jak wynika z policyjnych statystyk, niebezpiecznych sytuacji na drogach wciąż jest zbyt wiele. Tylko w ubiegłe wakacje na śląskich trasach zginęło ponad 40 osób, podobnie było w roku 2019tym. Średnio to niestety jedna osoba dziennie.

Śląska drogówka przygotowuje się do wakacji. To jeden z najtrudniejszych okresów pracy policji. W wakacje co roku jest bardzo dużo wypadków
Śląska drogówka przygotowuje się do wakacji. To jeden z najtrudniejszych okresów pracy policji. W wakacje co roku jest bardzo dużo wypadków
autorka: Fatima Orlińska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Zamiast meczu o honor mamy mecz o wszystko. W meczu Polska-Szwecja biało-czerwonych interesują tylko 3 punkty

Morderstwo? Samobójstwo? W zgliszczach hali w Chorzowie znaleziono zwłoki właściciela firmy [WIDEO]

Śląskie: Nie tylko kierowcy „potrafią w alkohol”. Rowerzysta wydmuchał 4 promile!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close