Śląski bohater trafił na znaczek pocztowy. Jest już znaczek z Henrykiem Sławikiem [WIDEO]
Zwany „Bohaterem Trzech Narodów” Henryk Sławik trafił na pocztowy znaczek. Dziś do obiegu trafił znaczek z portretem urodzonego w Szerokiej – obecnie dzielnicy Jastrzębia-Zdroju – dziennikarza i powstańca śląskiego.
Szok i niedowierzanie! Ludzie walczą ze szczurami o ubikację! Zobaczcie w TOP 5 Silesia Flesz!
– Misją naszą, obok pracy, którą na co dzień służymy państwu polskiemu i każdemu obywatelowi jest również zapamiętywanie czy przekazywanie przyszłym pokoleniom najważniejszych postaci i najważniejszych wydarzeń. Temu mają służyć między innymi nasze wydawnictwa filatelistyczne i nie będę ukrywał, że to jest oczywistość i jednocześnie wielki honor, że Poczta Polska może taką postać jak Henryk Sławik upamiętnić na znaczku – mówi Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej.
Henryk Sławik zasłynął tym, że podczas II Wojny Światowej wraz ze swoim węgierskim przyjacielem Józsefem Antallem, uratowali co najmniej 5 tysięcy Żydów polskich. Gdy Sławik został zatrzymany przez gestapo wziął całą odpowiedzialność na siebie. Został powieszony w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen w 1944 roku.
– To jest takie zjawisko, które powinno dzisiaj być szczególnie rozpowszechnione, aby to było znane. Dzisiaj słowo „przyjaźń” jakby traciło na znaczeniu – mówi Adrienne Körmendy, konsul generalna Węgier w Krakowie.
Wprowadzeniu znaczka towarzyszy specjalna wystawa poświęcona Henrykowi Sławikowi, którą można obejrzeć w urzędzie pocztowym na ul. Pocztowej w Katowicach. Autorem projektu znaczka jest Łukasz Kobiela.
– Jego współpracownik, Henryk Zimmerman, uratowany również w czasie wojny przez Sławika, powiedział kiedyś tak: nie rozumiem Polaków. Mają takiego bohatera i się nim nie chwalą. I ten znaczek, znaczek obiegowy, który ukazuje się w nakładzie 1 mln egzemplarzy, 1 mln osób dostanie znaczek z wizerunkiem Henryka Sławika – mówi Łukasz Kobiela, autor projektu znaczka.
O Henryku Sławiku przypomina nie tylko znaczek. W 2015 roku przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odsłonięto pomnik Sławika i Antalla.
autor: Paweł Jędrusik