reklama
Wiadomość dnia

Śląski bohater trafił na znaczek pocztowy. Jest już znaczek z Henrykiem Sławikiem [WIDEO]

reklama

Zwany „Bohaterem Trzech Narodów” Henryk Sławik trafił na pocztowy znaczek. Dziś do obiegu trafił znaczek z portretem urodzonego w Szerokiej – obecnie dzielnicy Jastrzębia-Zdroju – dziennikarza i powstańca śląskiego.

 

 

Szok i niedowierzanie! Ludzie walczą ze szczurami o ubikację! Zobaczcie w TOP 5 Silesia Flesz!

reklama

Misją naszą, obok pracy, którą na co dzień służymy państwu polskiemu i każdemu obywatelowi jest również zapamiętywanie czy przekazywanie przyszłym pokoleniom najważniejszych postaci i najważniejszych wydarzeń. Temu mają służyć między innymi nasze wydawnictwa filatelistyczne i nie będę ukrywał, że to jest oczywistość i jednocześnie wielki honor, że Poczta Polska może taką postać jak Henryk Sławik upamiętnić na znaczkumówi Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej.

 

Zwany „Bohaterem Trzech Narodów” Henryk Sławik trafił na pocztowy znaczek. Dziś do obiegu trafił znaczek z portretem urodzonego w Szerokiej – obecnie dzielnicy Jastrzębia-Zdroju – dziennikarza i powstańca śląskiego
Zwany „Bohaterem Trzech Narodów” Henryk Sławik trafił na pocztowy znaczek. Dziś do obiegu trafił znaczek z portretem urodzonego w Szerokiej – obecnie dzielnicy Jastrzębia-Zdroju – dziennikarza i powstańca śląskiego (fot.slaskie.pl)

Henryk Sławik zasłynął tym, że podczas II Wojny Światowej wraz ze swoim węgierskim przyjacielem Józsefem Antallem, uratowali co najmniej 5 tysięcy Żydów polskich. Gdy Sławik został zatrzymany przez gestapo wziął całą odpowiedzialność na siebie. Został powieszony w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen w 1944 roku.

 

– To jest takie zjawisko, które powinno dzisiaj być szczególnie rozpowszechnione, aby to było znane. Dzisiaj słowo „przyjaźń” jakby traciło na znaczeniu – mówi Adrienne Körmendy, konsul generalna Węgier w Krakowie.

Wprowadzeniu znaczka towarzyszy specjalna wystawa poświęcona Henrykowi Sławikowi, którą można obejrzeć w urzędzie pocztowym na ul. Pocztowej w Katowicach. Autorem projektu znaczka jest Łukasz Kobiela.

Jego współpracownik, Henryk Zimmerman, uratowany również w czasie wojny przez Sławika, powiedział kiedyś tak: nie rozumiem Polaków. Mają takiego bohatera i się nim nie chwalą. I ten znaczek, znaczek obiegowy, który ukazuje się w nakładzie 1 mln egzemplarzy, 1 mln osób dostanie znaczek z wizerunkiem Henryka Sławika – mówi Łukasz Kobiela, autor projektu znaczka.

 

O Henryku Sławiku przypomina nie tylko znaczek. W 2015 roku przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odsłonięto pomnik Sławika i Antalla.

Wprowadzeniu znaczka towarzyszy specjalna wystawa poświęcona Henrykowi Sławikowi (fot.slaskie.pl)
Wprowadzeniu znaczka towarzyszy specjalna wystawa poświęcona Henrykowi Sławikowi (fot.slaskie.pl)
autor: Paweł Jędrusik

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button