reklama
Kategorie

Śląski Związek Piłki Nożnej ma 100 lat. W Bytomiu świętowano

Śląski Związek Piłki Nożnej świętuje w tym roku swoje 100-lecie. Z tej okazji w każdym z podokręgów organizowane są specjalne uroczystości. 22 lutego hucznie świętowano w Bytomiu – kolebce śląskiego futbolu.

 

Gala w Operze Śląskiej, w której udział wzięły władze PZPN na czele ze Zbigniewem Bońkiem, prezesem Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henrykiem Kulą i prezesem Stadionu Śląskiego Janem Widerą oraz prezydentem Bytomia Mariuszem Wołoszem, podsumowała cykl uroczystości, jakie od początkuj roku odbyły się dwunastu podokręgach.

Nie pamiętam reprezentacji Polski bez piłkarzy ze Śląska. Śląski futbol zawsze związany był z hutami i kopalniami, ale w nowej rzeczywistości też potrafił się odnaleźć, czego dowodem jest obecnie mistrz Polski z Gliwicmówił prezes PZPN Zbigniew Boniek.

Podczas obchodów w bytomskim teatrze wręczono podziękowania ambasadorom i przyjaciołom Śląskiej Piłki Nożnej oraz odznaczono medalami zasłużonych śląskich działaczy, trenerów i osoby wspierające śląską piłkę nożną. Tytuł Ambasadora Śląskiej Piłki, który otrzymali Hubert Kostka, Antoni Piechniczek, Stanisław Oślizło i Waldemar Fornalik.

Powiązane artykuły

Tego wieczoru o wyjątkową oprawę artystyczną zadbali artyści Opery Śląskiej, którzy grając na scenie w piłkę nożną, odśpiewali „O’sole mio”. Burzę oklasków i owacje na stojąco zebrał także Stanisław Oślizło, 82 -letni dziś były kapitan reprezentacji Polski i Górnika Zabrze, który na scenie Opery Śląskiej zaprezentował próbkę swoich pianistycznych talentów.

Historia Górnośląskiego Związku Okręgowego Piłki Nożnej jest nierozerwalnie związana z naszym miastem, bo to właśnie Bytom stał się zalążkiem Związku Piłki Nożnej na Śląsku. W marcu 1920 w Bytomiu odbyło się walne zebranie delegatów klubów sportowych, na którym podjęto uchwałę o utworzeniu Związku Towarzystw Sportowych Okręgu Górnośląskiego z oddzielnym Wydziałem Piłki Nożnej. Siedziba związku w Bytomiu istniała zaledwie dwa lata. W wyniku podziału Górnego Śląska, Bytom przypadł Niemcom, co spowodowało, że 16 lipca 1922 roku władze Związku przeniosły swoją siedzibę z Bytomia do Katowic.

Warto wspomnieć, że w ramach jubileuszowych obchodów rozegrany zostanie Puchar 100-lecia Śląskiego ZPN. Jego uczestnikami będą te śląskie kluby, które świętowały stulecie w zeszłym roku lub których okrągły jubileusz przypada na ten rok. Już wiadomo, że w imprezie wezmą udział aż cztery drużyny z Bytomia: BS Polonia Bytom, TS Szombierki Bytom, KS Czarni Sucha Góra oraz PTS Rodło Górniki.

W I rundzie 14 kwietnia o 17.00 zmierzą się: KS MOSiR Sparta Zabrze – PTS Rodło Górniki, MKS Poręba – LKS Orzeł Nakło Śląskie, ŚKS Naprzód Lipiny – LKS Wisła Strumień, KS Górnik 09 Mysłowice – KS Rymer Niedobczyce, TP Jastrząb Bielszowice – LKS Krzyżanowice, KS Polonia Niewiadom – KS Ruch Radzionków, GKS Grunwald Ruda Śląska – Ruch Chorzów SA.

Jednocześnie wolny los przypadł takim zespołom jak: BS Polonia Bytom, TS Koszarawa Żywiec, TS Szombierki Bytom, KS Orzeł Biały Piekary Śląskie, GKS Gwarek Ornontowice, LKS Unia Świerklaniec, LKS Ruda Kozielska, MKS Śląsk Świętochłowice i KS Czarni Sucha Góra. W ten sposób do następnej rundy, która zostanie rozegrana 12 maja o 18.00, przystąpi 16 drużyn, z których wyłonią się ćwierćfinaliści. 19 maja poznamy półfinalistów, a 2 czerwca wyłonieni zostaną finaliści. Za każdym razem, aż do półfinałów, zestaw par będzie losowany.

Źródło i foto: Bytom.pl

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie czeka zakaz palenia węglem? Przepisy uchwały antysmogowej do zaostrzenia jeszcze w tym roku!

Śląskie: CO TU SIĘ STAŁO??? Bus zawisł nad przepaścią! ZDJĘCIA z wypadku!!!

Podwyżki dla górników w PGG stały się faktem. Porozumienie związków z zarządem podpisane

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button