Śląski Związek Piłki Nożnej ma 100 lat. W Bytomiu świętowano
Śląski Związek Piłki Nożnej świętuje w tym roku swoje 100-lecie. Z tej okazji w każdym z podokręgów organizowane są specjalne uroczystości. 22 lutego hucznie świętowano w Bytomiu – kolebce śląskiego futbolu.
Gala w Operze Śląskiej, w której udział wzięły władze PZPN na czele ze Zbigniewem Bońkiem, prezesem Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henrykiem Kulą i prezesem Stadionu Śląskiego Janem Widerą oraz prezydentem Bytomia Mariuszem Wołoszem, podsumowała cykl uroczystości, jakie od początkuj roku odbyły się dwunastu podokręgach.
– Nie pamiętam reprezentacji Polski bez piłkarzy ze Śląska. Śląski futbol zawsze związany był z hutami i kopalniami, ale w nowej rzeczywistości też potrafił się odnaleźć, czego dowodem jest obecnie mistrz Polski z Gliwic – mówił prezes PZPN Zbigniew Boniek.
Podczas obchodów w bytomskim teatrze wręczono podziękowania ambasadorom i przyjaciołom Śląskiej Piłki Nożnej oraz odznaczono medalami zasłużonych śląskich działaczy, trenerów i osoby wspierające śląską piłkę nożną. Tytuł Ambasadora Śląskiej Piłki, który otrzymali Hubert Kostka, Antoni Piechniczek, Stanisław Oślizło i Waldemar Fornalik.
Tego wieczoru o wyjątkową oprawę artystyczną zadbali artyści Opery Śląskiej, którzy grając na scenie w piłkę nożną, odśpiewali „O’sole mio”. Burzę oklasków i owacje na stojąco zebrał także Stanisław Oślizło, 82 -letni dziś były kapitan reprezentacji Polski i Górnika Zabrze, który na scenie Opery Śląskiej zaprezentował próbkę swoich pianistycznych talentów.
Historia Górnośląskiego Związku Okręgowego Piłki Nożnej jest nierozerwalnie związana z naszym miastem, bo to właśnie Bytom stał się zalążkiem Związku Piłki Nożnej na Śląsku. W marcu 1920 w Bytomiu odbyło się walne zebranie delegatów klubów sportowych, na którym podjęto uchwałę o utworzeniu Związku Towarzystw Sportowych Okręgu Górnośląskiego z oddzielnym Wydziałem Piłki Nożnej. Siedziba związku w Bytomiu istniała zaledwie dwa lata. W wyniku podziału Górnego Śląska, Bytom przypadł Niemcom, co spowodowało, że 16 lipca 1922 roku władze Związku przeniosły swoją siedzibę z Bytomia do Katowic.
Warto wspomnieć, że w ramach jubileuszowych obchodów rozegrany zostanie Puchar 100-lecia Śląskiego ZPN. Jego uczestnikami będą te śląskie kluby, które świętowały stulecie w zeszłym roku lub których okrągły jubileusz przypada na ten rok. Już wiadomo, że w imprezie wezmą udział aż cztery drużyny z Bytomia: BS Polonia Bytom, TS Szombierki Bytom, KS Czarni Sucha Góra oraz PTS Rodło Górniki.
W I rundzie 14 kwietnia o 17.00 zmierzą się: KS MOSiR Sparta Zabrze – PTS Rodło Górniki, MKS Poręba – LKS Orzeł Nakło Śląskie, ŚKS Naprzód Lipiny – LKS Wisła Strumień, KS Górnik 09 Mysłowice – KS Rymer Niedobczyce, TP Jastrząb Bielszowice – LKS Krzyżanowice, KS Polonia Niewiadom – KS Ruch Radzionków, GKS Grunwald Ruda Śląska – Ruch Chorzów SA.
Jednocześnie wolny los przypadł takim zespołom jak: BS Polonia Bytom, TS Koszarawa Żywiec, TS Szombierki Bytom, KS Orzeł Biały Piekary Śląskie, GKS Gwarek Ornontowice, LKS Unia Świerklaniec, LKS Ruda Kozielska, MKS Śląsk Świętochłowice i KS Czarni Sucha Góra. W ten sposób do następnej rundy, która zostanie rozegrana 12 maja o 18.00, przystąpi 16 drużyn, z których wyłonią się ćwierćfinaliści. 19 maja poznamy półfinalistów, a 2 czerwca wyłonieni zostaną finaliści. Za każdym razem, aż do półfinałów, zestaw par będzie losowany.
Źródło i foto: Bytom.pl
Śląskie czeka zakaz palenia węglem? Przepisy uchwały antysmogowej do zaostrzenia jeszcze w tym roku!
Śląskie: CO TU SIĘ STAŁO??? Bus zawisł nad przepaścią! ZDJĘCIA z wypadku!!!
Podwyżki dla górników w PGG stały się faktem. Porozumienie związków z zarządem podpisane