AlarmRegion

Śląskie: Bunt mieszkańców. Nie chcą rozbudowy DW 913 na lotnisko w Pyrzowicach. Chodzi o kapliczkę i działki [WIDEO]

Droga Wojewódzka nr 913, która łączy Będzin z lotniskiem w Pyrzowicach ma być wkrótce rozbudowana. To jednak nie wszystkim się podoba. Bo „ofiarą” rozbudowy może paść między innymi kapliczka Serca Pana Jezusa, która została poświęcona 21 lat temu.

 

Akcja #niePiSzęsię i choinki za gazety, czyli najnowsze wydanie TOP 5 NEWSÓW SILESIA FLESZ


-I przez te 21 lat ludzie w czerwcu, przez cały czerwiec, codziennie zbierają się i modlą przy tej figurze. Te 21 lat – równiutko. I teraz przy przebudowie drogi okazuje się, że jestem poinformowany, że część tej kapliczki zostanie jakby ścięta na skos – mówi Adam Flak, mieszkaniec Ożarowic.

A to nie jedyny problem mieszkańców, między innymi tych, którzy mieszkają w Celinach. Bo tu fragmenty działek budowlanych zostaną wywłaszczone. Rozbudowywana droga będzie szersza – ze względu na chodniki i drogi rowerowe.

-Nic nie wiemy na temat pieniędzy, nie wiemy na temat powierzchni jaką chcą zająć, nie wiemy kompletnie nic. Nie wiemy nawet kiedy. De facto nie było żadnych konsultacji społecznych, nie było sprawdzenia oddziaływania na środowisko. Natężenie ruchu na pewno wzrośnie i spaliny również – mówi Martyna Dyszy, mieszkanka Celin.

Śląskie: Bunt mieszkańców. Nie chcą rozbudowy DW 913 na lotnisko w Pyrzowicach. Chodzi o kapliczkę i działki
Śląskie: Bunt mieszkańców. Nie chcą rozbudowy DW 913 na lotnisko w Pyrzowicach. Chodzi o kapliczkę i działki

A to mieszkańcom się nie podoba. Mieli swoje, alternatywne rozwiązanie. Bo według nich drogę można było „wyprostować”. -Te grunty można było nabyć, te za moimi plecami, czyli po wschodniej stronie tej drogi, gdzie działki mają po 2 kilometry i są to pola uprawne, a nie jak tutaj mamy 25 działek budowlanych, przygotowanych pod budownictwo mieszkaniowe – mówi Grzegorz Czapla, wójt gminy Ożarowice.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach, który zajmuje się inwestycją, uważa, że ta była szeroko konsultowana z zainteresowanymi gminami. -Pierwotną koncepcję przebudowy opracowały gminy w porozumieniu, pod przewodnictwem gminy Psary. Uczestniczyły też wszystkie okoliczne gminy. I rzecz działa się od 2014 roku i do nas nie dotarły żadne sugestie – wcześniej, ani teraz – mówi Ryszard Pacer z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

ZOBACZ TAKŻE: Tragedia w szpitalu w Pyskowicach. Matka umarła chwilę po śmierci dziecka!


Przetarg na wykonawcę Drogi Wojewódzkiej 913 powinien być rozstrzygnięty jeszcze w tym roku, dlatego sprawa przebiegu drogi wydaje się przesądzona.
(Paweł Jędrusik)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close