RegionWiadomość dnia

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu bije kolejne rekordy. W tym roku już 50 przeszczepów serca! [WIDEO]

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu bije rekord za rekordem!  W tym roku przeprowadzono tu już 50 przeszczep serca. Specjaliści z zabrzańskiego Centrum chcą wynik wyśrubować jeszcze bardziej. Bo nie chodzi o statystyki – a o ludzkie życie.

 

ZOBACZ TAKŻE: Na Rynku w Katowicach stanął nowy pawilon… z drewna i słomy

Jak przyznaje pan Jacek – to nowe życie. Cztery lata czekał na przeszczep serca. W końcu się doczekał. -To jest nowe życie w porównaniu do poprzednich lat, gdzie spędzało się więcej czasu w szpitalach i po różnych klinikach. Teraz tylko na kontrolę, skontrolowanie, biopsja serca i jeśli biopsja, jest ok, wracamy do domu po jednym dniu pobytu w szpitalu – cieszy się Jacek Konat, pacjent Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Do domu i do normalnego życia. A co najważniejsze – pacjentów, którzy mogą się cieszyć komfortowym życiem jest coraz więcej. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu bije kolejne rekordy. Placówka w weekend wykonała 50 przeszczep serca w tym roku. Dla porównania w ubiegłym roku w całej Polsce przeszczepiono 98 serc.

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu bije rekord za rekordem! W tym roku przeprowadzono tu już 50 przeszczep serca
Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu bije rekord za rekordem! W tym roku przeprowadzono tu już 50 przeszczep serca

Zmienili się trochę ludzie. Mamy młodszy zespół, taki który rzeczywiście prze do przodu (…) my też zmieniliśmy trochę kryteria. Akceptujemy nierzadko dawców, którzy wcześniej byli dyskwalifikowani, pracujemy nad nimi intensywniej. Nasze zespoły jeżdżą do dawców w miejsca różne i pomagają anestezjologom na miejscu. To wszystko pozwoliło zmniejszyć liczbę tych dawców, których wcześniej odrzucaliśmy. Może to spowodowało, że nagle byliśmy w stanie wykonać te 50 przeszczepów – mówi dr n. med. Michał Zembala, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Oliwia z Radzionkowa potrzebuje pomocy. Zdiagnozowano u niej guza Wilmsa prawej nerki

Już tylko krok dzieli placówkę od pobicia rekordu związanego z przeszczepem płuc. W ubiegłym roku w całym kraju przeprowadzono 39 takich przeszczepów. W tym roku w Zabrzu wykonano już 17 transplantacji płuc, a rekord z ubiegłych lat wynosił 18 przeszczepów płuc w ciągu roku. -My, jako zespół jesteśmy przygotowani można powiedzieć do wykonania każdej liczby przeszczepów płuc. Jako zespół, jako instytucja, jako zaplecze techniczne i lokalowe. Natomiast problemem w Polsce moim zdaniem jest świadomość bezpieczeństwa. Mamy problem z dawstwem, świadomym dawstwem w naszym kraju – mówi dr n. med. Mirosław Nęcki, pulmonolog w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu bije rekord za rekordem!  W tym roku przeprowadzono tu już 50 przeszczep serca
Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu bije rekord za rekordem! W tym roku przeprowadzono tu już 50 przeszczep serca

Na liście oczekujących na nowe serce znajduje się 448 osób. Na nowe płuca czekają 102 osoby. -Nie wiem, w jaki sposób podziękować. Nie wiem czy jest coś, co mógłbym zrobić by odwdzięczyć się z tak duży dar jaki został mi dany… – przyznaje Jacek Konat, pacjent Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close