Region

Śląskie: „Lato z Polską” dobiega końca [ZDJĘCIA]

Młodzi Polacy z Żytomierza kończą swój wypoczynek w województwie śląskim. Goście z Ukrainy zwiedzali Gmach Sejmu Śląskiego w Katowicach. Powitał ich wicemarszałek Stanisław Dąbrowa.

Cieszę się, że przyjechaliście do Polski i mam nadzieję, że w przyszłym roku znów przyjedziecie, żeby zbliżać Śląsk i Żytomierszczyznę. Aby się lepiej poznawać, trzeba się często spotykać” – powiedział wicemarszałek Stanisław Dąbrowa.

Ostatnie 10 dni młodzież spędziła, intensywnie poznając uroki regionu. W programie pobytu znalazły się zarówno wycieczki krajoznawcze, jak i lekcje języka polskiego i historii oraz warsztaty tańca i gry scenicznej przygotowane przez instruktorów i artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Zobacz także: W Katowicach uczczono 99. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego

W Katowicach uczczono 99. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego [ZDJĘCIA]

W czasie pobytu w województwie śląskim goście odwiedzili Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach i redakcję Radia Katowice. Wzięli udział w zajęciach w chorzowskim skansenie, zwiedzili Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Muzeum Zamkowe w Pszczynie i Muzeum Śląskie w Katowicach.

Byli w Sanktuarium NMP na Jasnej Górze oraz w Koszęcinie – w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Na czas wizyty młodzi Polacy zatrzymali się w Bytomiu, gdzie uczestniczyli z zajęciach edukacyjnych.

Jesteście bardzo bliscy mojemu sercu, wzruszyłam się waszą obecnością, tym, że tak dbacie o utrzymanie kontaktów. Nam też zależy, żeby tego kontaktu nie utracić. Podczas pobytu zobaczyliście cząstkę regionu, ale pięknych miejsc w województwie śląskim jest znacznie więcej. Chciałabym, byście przyjechali ponownie” – mówiła na pożegnanie członek Zarządu Małgorzata Ochęduszko-Ludwik.

Projekt realizowany jest przez górnośląski oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Katowicach we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego oraz miastem Bytom.

Województwo Śląskie i Obwód Żytomierski podpisały w 2015 r. porozumienie o współpracy. W ramach umowy Województwo Śląskie w szczególności dba o utrzymanie więzi z Polakami zamieszkującymi Obwód Żytomierski.

Akcja „Lato z Polską” zainicjowana została w roku 2009 pod auspicjami Senatu RP. Projekt współfinansowany jest w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Źródło: Slaskie.pl, fot. Krzysztof Malinowski/BP Slaskie.pl

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close