RegionWiadomość dniaZdrowie

Śląskie: Nowa nadzieja dla zakażonych koronawirusem? W szpitalu w Bytomiu rusza leczenie nową metodą

Komisja bioetyczna przy Śląskiej Radzie Lekarskiej wydała wczoraj zgodę na rozpoczęcie nowatorskiej terapii zakażenia koronawirusem. Leczenie osoczem jest inicjatywą Jerzego Jaroszewicza, ordynatora Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.

 

 

Masowe badania górników na koronawirusa! Kilka tysięcy testów w weekend!

Jedną z bardziej obiecujących form terapii COVID-19 jest podawanie osocza osób, które przebyły chorobę oraz wytworzyły odporność pochorobową, tzw. ozdrowieńców. Jest to metoda, w której wykorzystuje się przetoczenie osocza zawierającego swoiste przeciwciała neutralizujące anty-SARS-Cov-2 w celu działania bezpośrednio przeciwwirusowego u biorcy – wyjaśnia dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz.

Leczenie przeciwciałami ludzkimi zawartymi w surowicy lub preparatach immunoglobulin ludzkich jest szeroko stosowane w wielu chorobach zakaźnych, np. przy wirusowych zapaleniach wątroby typu A i B, odrze, ospie wietrznej, tężcu. Jest to metodą dobrze znana medycynie oraz stosunkowo bezpieczna.

Jerzy Jaroszewicz podkreśla, że jednym z kluczowych argumentów za taką właśnie metodą jest to, iż pozyskanie takiego leku nie wymaga złożonego procesu technologicznego, a jedynie dobrowolnej chęci niesienia pomocy przez osoby, które już przechorowały SARS-Cov-2.

Śląskie: Nowa nadzieja dla zakażonych koronawirusem? W szpitalu w Bytomiu rusza leczenie nową metodą  Zdjęcie: Archiwum UM Bytom, fot. Hubert Klimek
Śląskie: Nowa nadzieja dla zakażonych koronawirusem? W szpitalu w Bytomiu rusza leczenie nową metodą  Zdjęcie: Archiwum UM Bytom, fot. Hubert Klimek

Planowane badanie jest nowatorskie, do dnia dzisiejszego znane są pojedyncze przypadki stosowania tej metody w Polsce. Z drugiej strony na świecie opisano już kilkudziesięciu chorych leczonych tą metodą, u których stwierdzano poprawę stanu klinicznego, zmniejszenie duszności i szybszy powrót do zdrowia bez istotnych działań ubocznych osocza.

Od tego tygodnia pacjenci zakażeni SARS-Cov-2 hospitalizowani w Oddziale naszego szpitala będą mieli dostęp do tej metody leczenia, oczywiście w przypadku wyrażenia przez nich zgody (terapia eksperymentalna) i z przestrzeganiem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Osocze ozdrowieńców będzie dostarczane przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Przy okazji chcemy zachęcić wszystkie osoby, które przebyły zakażenie koronawirusem SARS-Cov-2 przed min. 2 tygodniami i miały dwa ujemne wyniki PCR do kontaktowania się z Centrum Krwiodawstwa na mail:                    ozdrowiency@rckik-katowice.pl

-Państwa pomoc może ocalić zdrowie i życie innych – apelują lekarze.

 

autor: Biuro Prasowe UM w Bytomiu
red: W.Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Województwo śląskie zostanie zamknięte? Tyle samo TAK co NIE

Odcięte głowy, gnijące wnętrzności. Makabryczne odkrycie w Mysłowicach! [WIDEO +18]

TO JEST PETARDA! Andrzej Duda rapuje w ramach Hot16Challenge2! [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close