RegionWiadomość dnia

Śląskie: pełno policji na drogach! Co się dzieje?

Mnóstwo policyjnych patrolach na drogach w niemal całym województwie śląskim w środę, 31 lipca!

 

Na bogato! TOP 5 Silesia Flesz wozi Kajetan Kajetanowicz!

To kolejna odsłona policyjnej akcji NURD – czyli Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. Dzisiaj policja już po raz siódmy bacznie obserwuje to, jak kierowcy zachowują sę w pobliżu przejść dla pieszych, wobec użytkowników rowerów i pieszych. O wiele więcej patroli policji niż zazwyczaj, objęło dzisiaj szczególnym nadzorem miejsca, w których ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń drogowych jest największe.

 

Wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami grupa to piesi. W sytuacji jakiejkolwiek kolizji zwykle ponoszą poważne obrażenia. Tylko podczas wakacji 2018 roku uczestniczyli oni w 1085 wypadkach drogowych, w których zginęły 133 osoby, a 995 zostało rannych. Większość tych zdarzeń spowodowali kierujący pojazdami, którzy nie udzielali przysługującego pieszemu pierwszeństwa. Niestety znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego miała miejsce na przejściach dla pieszych. Czyli tam, gdzie przepisy chronią ich w sposób szczególny.

 

– Policjanci będą bezwzględni w stosunku do kierujących, którzy popełniają najczęściej takie dwa karygodne błędy w rejonie przejść dla pieszych. Po pierwsze przekraczają dozwoloną prędkość, jak również omijają pojazd, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – mówi nadkom. Mirosław Dybich, KWP w Katowicach.

Tylko w tym roku na terenie województwa śląskiego zginęło 22 pieszych, z czego aż 11 osób na przejściach dla pieszych. W ubiegłym roku, na terenie całego kraju, tylko w okresie wakacji, doszło do 1085 wypadków drogowych, w których zginęły 133 osoby.

 

Policjanci zapowiadają, że dzisiaj dla kierowców zachowujących się niebezpiecznie wobec pieszych i rowerzystów, taryfy ulgowej nie będzie. I przypominają, jak zachowywać się należy, żeby mandatu uniknąć i żeby na drodze było po prostu bezpiecznie:

 

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności:

-wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
-omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

 

Akcja chroniąca pieszych i rowerzystów na śląskich drogach potrwa całą środę.

źródło: KWP Katowice
redakcja; Wojtek Żegolewski
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close