RegionŚwiat

Śląskie: Ponad 40 tysięcy górników do zwolnienia? Jest porażający raport Komisji Europejskiej!

41 tysięcy osób w województwie śląskim może stracić pracę – tak wynika z raportu Komisji Europejskiej zaprezentowanego w Europejskim Komitecie Regionów w Brukseli. Wszystko za sprawą transformacji energetycznej, która zakłada rezygnację z węgla.

 

 

Znamy miejsce, skąd odleciało całe województwo śląskie! TOP 5 Silesia Flesz zaprasza na mega-ODLOT!

Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że do 2025 roku pracę w kopalniach i elektrowniach węglowych w całej Unii Europejskiej straci 77 tysięcy osób. Do 2030 roku liczba ta wzrośnie do ok 160u tysięcy. Zmiany oprócz Polski dotkną także Czechy, Rumunię i Bułgarię.

 

Szacuje się, że w sektorze węglowym zatrudnionych jest obecnie w ok 237 tysięcy osób. Większość znajduje zatrudnienie w górnictwie węglowym. W przybliżeniu połowa z nich pracuje w Polsce.

autor: Monika Lipiec
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

15 thoughts on “Śląskie: Ponad 40 tysięcy górników do zwolnienia? Jest porażający raport Komisji Europejskiej!”

 1. Wtf znowu Niemcy się za polskie górnictwo zabierają. Nie potrzeba węgla to po jaką chol..re otwierają kopalnie w Niemczech coś tu zaczyna smierdziec ta polityka Niemiec. Najlepiej wszystko niech zamkną tak jak stocznie i cukrownie nawet polskie linie lot chcieli zamknąć ale nie zdarzyli tacy to nasi sąsiedzi.

 2. W PL brakuje ponad 100 tys kierowców, dodatkowo pracuje ponad 600 tys Ukraińców, jaki problem żeby się przekwalifikować…

  1. To dla górnika nie problem ale górnicy my górnicy nie lubimy w pracy siedzieć tylko pracować a kierowca do praca siedząca więc odpada … No ciekawe czy kierowca by potrafił się przekwaliflkowac na górnika zjechać na dół pozdro mordy.

  1. To zobaczysz za kilka lat o ile wzrośnie ci opłata za ogrzewanie i prąd elektryczny. Jak będziemy importować gaz, węgiel i prąd z za granicy, najpewniej od Niemców, Austriaków, Francuzów i Ruskich!

 3. eszcze w 2001 roku na terytorium Polski funkcjonowało 76 cukrowni. W wyniku procesów prywatyzacyjnych większość z nich została przejęta przez zagraniczne – głównie niemieckie – koncerny. W 2006 r. Unia stwierdziła, że w Europie produkuje się za dużo cukru i zaproponowała właścicielom cukrowni milionowe rekompensaty za ich zamykanie wraz z całkowitym demontażem. Efekt był taki, że w 2013 r. liczba cukrowni w Polsce spadła do 18. W tym samym 2013 r. Unia podjęła decyzję o zniesieniu limitów na produkcję cukru. Zgadnijcie kto był wygranym?

  Jak mówiła śp. Margaret Thatcher: „Unia Europejska jest narzędziem niemieckiej hegemonii w Europie.
  Apelujemy o UDOSTĘPNIANIE!
  to samo zrobią z górnictwem zaczęło sie od krupińskiego

 4. To chyba raport Tuska i Merkel , dla biednych niemyślących polaczków . Brak słów na takie brednie , najpierw znajdźcie sensowną alternatywę dla energii z węgla a potem bierzcie się za reformy .

 5. Danuś, nie rozśmieszaj, a jak myślisz z czego Polska żyje? 75% firm należy do zachodu, kto będzie pkb robił? Jak górnictwo zniknie to zniknie kilkadziesiąt miliardów z naszej wspólnej kasy, jak potem opłacisz budżetówkę? Zachód kasy nie odda, to jak to sobie wyobrażasz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close