Region

Śląskie: Rozmawiają o rewitalizacji rzek na terenach miejskich

Rzeki w rozwoju przestrzennym – to temat międzynarodowej konferencji, która odbywa się w Sali Sejmu Śląskiego w ramach obchodów Roku Odry.

 

Głównym tematem dwudniowego spotkania są szeroko pojęte kwestie związane z rewitalizacją rzek na terenach miejskich w oparciu o doświadczenia środowisk naukowych z Polski i Niemiec. Konferencję otworzył członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik.

Zobacz także: Metropolitalna grupa zakupowa. Porozumienie podpisane

Metropolitalna grupa zakupowa. Porozumienie podpisane

 

Rok Odry jest motywacją do podjęcia działań zmierzających do aktywnego wykorzystania rzek w wielu aspektach, do ponownego zwrócenia się ku rzece. Korytarze transportowe, którymi obecnie dysponujemy, stają się powoli niewystarczające, dlatego warto zastanowić się nad przywróceniem żeglowności Odry. Powinniśmy wykorzystać dziedzictwo materialne i związane z zabytkami techniki, ale także umiejętnie wykorzystywać potencjał turystyczny, jakie oferuje np. Kanał Gliwicki. Odra ma ogromny potencjał w tym zakresie” – mówił w trakcie konferencji Henryk Mercik.

Podczas pierwszego dnia konferencji sporo miejsca poświęcono instrumentom planowania przestrzennego, które jest kluczowe w kontekście wykorzystania potencjału rzek. Goście z Niemiec mówili o przekształceniach strukturalnych gospodarki wodnej i działaniach związanych z rewitalizacją na przykładzie rzeki Emscher. Sporo miejsca poświęcono również terenom nadrzecznym w poprzemysłowym krajobrazie miasta, strategiom i działaniom ukierunkowanym na rewitalizację w metropolii, ale i rewitalizacji małych rzek w miastach naszego regionu.

Warto przypomnieć, że Sejmik Województwa Śląskiego ogłosił rok 2018 Rokiem Odry – Rzeki Pozytywnej Energii.

Źródło i foto: Slaskie.pl

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close