Śląskie: Stworzyć kościół otwarty. Parafia w Cieszynie przejdzie spore zmiany
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Cieszynie przejdzie renowację i otworzy się na nową ofertę kulturalną.
Celem projektu jest stworzenie nowych możliwości do prowadzenia działalności kulturalnej przez realizację prac budowlano-konserwatorskich w Kościele Jezusowym w Cieszynie. Umowę w tej sprawie podpisał Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, członek Zarządu Województwa Henryk Mercik i proboszcz parafii ks. Janusz Sikora.
– Wiedziałem, że ten kościół jest piękny, ale nie zdawałem sobie sprawy, że jego stan jest taki ciężki, dlatego to ostatni moment, by nie tylko zachować go dla przyszłych pokoleń, ale i przywrócić jego blask. Przed nami duże wyzwanie konserwatorsko-budowlane, jednak warto je przeprowadzić, bo ten obiekt to nie tylko miejsce modlitwy, ale też jedna z wizytówek miasta i całego regionu – mówił marszałek Wojciech Saługa.
Zakres modernizacji obejmuje wykonanie prac budowlano-konserwatorskich kościoła. Celem przedsięwzięcia jest przywrócenie stanu pierwotnego obiektu zabytkowego, co umożliwi jego dalsze użytkowanie. Powstanie także nowa oferta działań kulturalnych obejmująca m.in. cykl koncertów organowych we współpracy z lokalną szkołą muzyczną oraz wycieczek dla osób niepełnosprawnych, które przyczynią się do wzrostu liczby osób odwiedzających zabytek.
– Ten kościół jest miejscem niezwykle ważnym, a dla mnie bardzo szczególnym. Po pierwsze jest to obiekt zabytkowy, który wymaga naszej dużej troski, jako nasze dziedzictwo kulturowe, a z drugiej strony jego renowacja idealnie wpisuje się w zakończony niedawno Rok Reformacji w naszym regionie i jest świadectwem tego, że te działania mają swoją kontynuację – podkreślał członek Zarządu Województwa Śląskiego, Henryk Mercik.
Jednym z celów jest również niwelowanie barier w dostępie do zabytku. W obiekcie powstanie makieta Kościoła Jezusowego, wykonana z brązu przeznaczona dla osób niewidomych i niedowidzących. Nowa oferta kulturalna zakłada też organizację warsztatów edukacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, które mają odbywać się w Muzeum Protestantyzmu – znajdującym się bezpośrednio w budynku kościoła.
Wartość projektu to prawie 21 mln zł, a dofinansowanie wyniesie 17,3 mln zł. Zakończenie realizacji przewiduje się na koniec 2021 roku.
Źródło: Slaskie.pl, fot. Witold Trólka, BP Slaskie.pl