Kategorie

Śląskie: Stworzyć kościół otwarty. Parafia w Cieszynie przejdzie spore zmiany

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Cieszynie przejdzie renowację i otworzy się na nową ofertę kulturalną.

Celem projektu jest stworzenie nowych możliwości do prowadzenia działalności kulturalnej przez realizację prac budowlano-konserwatorskich w Kościele Jezusowym w Cieszynie. Umowę w tej sprawie podpisał Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, członek Zarządu Województwa Henryk Mercik i proboszcz parafii ks. Janusz Sikora.

Wiedziałem, że ten kościół jest piękny, ale nie zdawałem sobie sprawy, że jego stan jest taki ciężki, dlatego to ostatni moment, by nie tylko zachować go dla przyszłych pokoleń, ale i przywrócić jego blask. Przed nami duże wyzwanie konserwatorsko-budowlane, jednak warto je przeprowadzić, bo ten obiekt to nie tylko miejsce modlitwy, ale też jedna z wizytówek miasta i całego regionu – mówił marszałek Wojciech Saługa.

Zakres modernizacji obejmuje wykonanie prac budowlano-konserwatorskich kościoła. Celem przedsięwzięcia jest przywrócenie stanu pierwotnego obiektu zabytkowego, co umożliwi jego dalsze użytkowanie. Powstanie także nowa oferta działań kulturalnych obejmująca m.in. cykl koncertów organowych we współpracy z lokalną szkołą muzyczną oraz wycieczek dla osób niepełnosprawnych, które przyczynią się do wzrostu liczby osób odwiedzających zabytek.

Ten kościół jest miejscem niezwykle ważnym, a dla mnie bardzo szczególnym. Po pierwsze jest to obiekt zabytkowy, który wymaga naszej dużej troski, jako nasze dziedzictwo kulturowe, a z drugiej strony jego renowacja idealnie wpisuje się w zakończony niedawno Rok Reformacji w naszym regionie i jest świadectwem tego, że te działania mają swoją kontynuację – podkreślał członek Zarządu Województwa Śląskiego, Henryk Mercik.

Jednym z celów jest również niwelowanie barier w dostępie do zabytku. W obiekcie powstanie makieta Kościoła Jezusowego, wykonana z brązu przeznaczona dla osób niewidomych i niedowidzących. Nowa oferta kulturalna zakłada też organizację warsztatów edukacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, które mają odbywać się w Muzeum Protestantyzmu – znajdującym się bezpośrednio w budynku kościoła.

Wartość projektu to prawie 21 mln zł, a dofinansowanie wyniesie 17,3 mln zł. Zakończenie realizacji przewiduje się na koniec 2021 roku.

Źródło: Slaskie.pl, fot. Witold Trólka, BP Slaskie.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button