RegionWiadomość dniaZdrowie

Sosnowiec: Szczepione dzieci pierwsze w kolejce do przedszkoli i żłobków. Są zmiany w przepisach

Kolejne miasto preferuje w rekrutacji do żłobka zaszczepione dzieci. W Sosnowcu radni podjęli uchwałę o zmianach w statucie żłobka miejskiego i klubu dziecięcego. W myśl nowych przepisów, jeśli rodzice przedłożą informację o tym, że dziecko zostało poddane obowiązkowym szczepieniom, to mogą liczyć na preferencje przy rekrutacji.

 

Trojaczki z Rudy Śląskiej i parkowanie „na janusza”! Zobaczcie najnowsze TOP 5 SILESIA FLESZ

-My nikogo nie wykluczamy. Takie oświadczenie przybliża dziecko do tego, że dostanie się do żłobka miejskiego (…) jeżeli będziemy mieli dwie rodziny Kowalskich i Nowaków, które to rodziny będą spełniały na tym samym poziomie kryteria przyjęcia do żłobka miejskiego, czyli na przykład rodzice pracują, jedno dziecko już do żłobka miejskiego uczęszcza, natomiast jedna rodzina takie zaświadczenie przedstawia, a druga nie – to jeżeli będzie tylko jedno miejsce w żłobku, to przyjęte zostanie dziecko, które jest zaszczepione i którego rodzice takie zaświadczenie przedstawili – wyjaśnia procedurę Rafał Łysy, rzecznik prasowy UM Sosnowiec.

Ma to na celu zminimalizowanie prawdopodobieństwa wystąpienia na terenie miasta ognisk chorób zakaźnych. Chociaż jak podkreślają przedstawiciele sosnowieckiego sanepidu, sytuacja w mieście jest stabilna.

-89 dzieci nieszczepionych w roku 2016, 119 w 2017, 147 w 2018 roku, czyli tendencja wzrostowa, ale rzeczą, która jest bardzo pozytywna jest to, że ogólnie poziom dzieci zaszczepionych przekracza 90%, czyli nie jest jeszcze tą barierą, granicą która byłaby groźna dla populacji dzieci – mówi lek. med. Zbigniew Cebo, Państwowy Powiatowy inspektor Sanitarny w Sosnowcu.

O krok dalej poszli w Częstochowie. Tam dodatkowe punkty za obowiązkowe szczepienia dostaną nie tylko dzieci, które wybierają się do żłobka ale także te, które rodzice chcą posłać do przedszkola. Rozwiązanie zaproponowali radni Koalicji Obywatelskiej i SLD.

Sosnowiec: Szczepione dzieci pierwsze w kolejce do przedszkoli i żłobków. Są zmiany w przepisach
Sosnowiec: Szczepione dzieci pierwsze w kolejce do przedszkoli i żłobków. Są zmiany w przepisach

-Widzimy jaki jest klimat w Polsce. Chodzi mi o klimat wokół na przykład wybuchu epidemii odry. Ja sprawdzałam dane w sanepidzie. Lawinowo wzrasta liczba rodziców, którzy odmawiają szczepień. To są naprawdę niepokojące dane – zauważa Jolanta Urbańska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Częstochowy (wypowiedź archiwalna).

Dla porównania w Częstochowie tylko w 2017 roku szczepień odmówili rodzice 88 dzieci. A dzieci niezaszczepionych w ogóle było ponad 300. teraz nad uchwałami obu miast pochyli się nadzór prawny wojewody. Zweryfikuje czy są zgodne z prawem.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close