AlarmRegionWiadomość dnia

Sosnowiec: To będzie prawdziwa rowerowa rewolucja! Aż 25 km nowych tras

Dobre praktyki dla tras rowerowych

Do końca tego roku, w ramach czterech zadań, drogi rowerowe pojawią się na ulicach: Andersa, 1 Maja, Mościckiego, 3 Maja, Wawel, Narutowicza, Kresowej i Piłsudskiego. W przyszłym roku wybudowane zostaną wzdłuż ul. Naftowej, Kościelnej, Jagiellońskiej, Zegadłowicza, Grota – Roweckiego, Orlej, Żeromskiego i Mireckiego. – Nigdy wcześniej w historii Sosnowca nie budowano tylu kilometrów tras rowerowych. Fani dwóch kółek wreszcie będą mogli bezpiecznie poruszać się po naszym mieście. Każda inwestycja będzie uwzględniała dobre praktyki dla budowy infrastruktury rowerowej, aby ułatwić rowerzystom podróż – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

 

Rowerzystów z pewnością ucieszy fakt, że na przeważającej większości odcinków zachowany zostanie parametr dla drogi dwukierunkowej szerokości 2 metrów, a nawierzchnie zostaną wykonane z mas bitumicznych w kolorze czerwonym. – Wykonamy ponad 60 przejazdów rowerowych w technologii bez krawężników, układanych w poprzek. Zadbaliśmy również o to, by w obrębie kilkunastu przystanków komunikacji miejskiej drogi rowerowe były prowadzone za wiatami przystankowymi – opisuje Wojciech Guzik, naczelnik wydziału Organizacji Zarządzania Drogami i Ruchem Drogowym.

 

W ramach już trwających inwestycji, również pojawią się nowe ścieżki. Wykonawca remontujący ulicę 3 Maja buduje fragmenty ścieżek rowerowych (łącznie ok. 3 km), które zostaną połączone z wybudowanymi w ramach ZIT.

 

Przejścia także dla rowerzystów

Uzupełnieniem sieci dróg rowerowych będą inwestycje wykonane z kolejnych środków ZIT – cztery przejścia podziemne zaadoptowane na potrzeby rowerzystów (Żeromskiego – 3 Maja, Rondo Gierka, Piłsudskiego – Sobieskiego – Kilińskiego, Piłsudskiego – Mireckiego). Przy okazji powstanie kilka kilometrów dróg rowerowych. Dodatkową inwestycją będzie budowa ścieżki wzdłuż ulicy Blachnickiego, na odcinku od Braci Mieroszewskich do Lenartowicza, w ramach której powstanie blisko kilometr trasy dla rowerzystów.

 

Podobną długość będzie miał odcinek trasy, który powstanie do końca tego roku w ramach przebudowy ulicy Armii Krajowej. Ponadto jeszcze w tym roku do użytku oddana zostanie ścieżka rowerowa wzdłuż bulwaru Czarnej Przemszy, na odcinku od ogrodu polisensorycznego w Parku Harcerskim do ulicy Parkowej (1,5 km). Najszybciej, bo już za kilka dni, zostanie oddana do użytku pętla rowerowa o długości 2 km wokół Stawików.

 

W sumie w najbliższych miesiącach w Sosnowcu powstanie 25 km ścieżek rowerowych.

 

Wypożyczalnie rowerów

Chciałbym też przypomnieć, że w lutym podpisaliśmy umowę wartą 1,7 mln, w ramach której w Sosnowcu powstanie sieć miejskich wypożyczalni rowerów. Wypożyczalnie gotowe do użytku będą wiosną 2018 roku. Będzie ich 9, każda zadaszona, a mieszkańcy wypożyczą w nich 130 rowerów (w tym 4 trójkołowe i 4 typu tandem). W siedmiu wypożyczalniach stacjonować będzie po 10 rowerów, a w dwóch po 30 sztuk. Zdecydowaliśmy się na zamówienie kolejnych cztery wypożyczalni rowerów już poza projektem – dwie staną na Stawikach, jedna przed dworcem głównym PKP i również jedna przed urzędem od strony ulicy Mościckiego – mówi prezydent Chęciński.

 

Wypożyczalnie, w ramach projektu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, powstaną przy ulicach: 3 Maja (rejon CWK tzw. „ślimaka” oraz parking przy kładce na Środuli), Andersa (rejon ronda Ludwik), Narutowicza (ścianka wspinaczkowa Sport Poziom 450), Wawel (przy Zespole Szkół Muzycznych), Teatralnej (obok kładki nad torami kolejowymi prowadzącej do osiedla Naftowa), Ostrogórskiej (skrzyżowanie z 1 Maja), al. Mireckiego (w pobliżu stadionu lekkoatletycznego) i Piłsudskiego (Egzotarium).

 

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close