KrajRegionWiadomość dnia

Spalarnia odpadów nie powstanie jednak w Rudzie Śląskiej?

Czy przy Drogowej Trasie Średnicowej w Rudzie Śląskiej powstanie spalarnia odpadów? Decyzję środowiskową dla inwestycji wydaną przez miasto, uchyliło Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

 

Ta inwestycja od początku budziła sprzeciw części mieszkańców. Obawy rodzi między innymi to, czym po budowie Ekologicznego Centrum Odzysku Energii rudzianom przyjdzie oddychać. -Ostatnie doniesienia medialne wskazują, że przywożą tutaj z cełej Europy wszystko i zrzucają – tak samo na Śląsku, tak samo Łódź i okolcie Zgierza. Zwozi się odpady nie tylko komunalne ale i niebezpieczne i ten proceder trwa już od dziesięcioleci. Jest to magazynowane gdzieś tam i na dłuższą metę co z tym zrobić? No trzeba to spalić, więc trzeba wybudować spalarnię żeby to puścić w powietrze – mówi Bogusław Łanowy, Stowarzyszenie Rudzianie Razem.

By do tego nie dopuścić, dwa stowarzyszenia od decyzji środowiskowej wydanej przez miasto postanowiły się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. To w końcu rozstrzygnęło spór – uchyliło decyzję wydaną przez władze miasta i przekazało im sprawę do ponownego rozpatrzenia. W Urzędzie Miasta sprawę komentują krótko. -Ta decyzja ma charakter czysto i wyłącznie formalny. Chodzi o to, że popełniliśmy pewne uchybienia w procedurze administracyjnej. To nie ma nic wspólnego z tym, czy inwestycja będzie szkodliwa …ta instalacja jest bezpieczna dla mieszkańców – wyjaśnia Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

 

CZYTAJ TAKŻE: Przy DTŚ w Rudzie Śląskiej powstanie spalarnia odpadów?

 

Rozwojowi zdarzeń nie dziwią się przedstawiciele Stowarzyszenia Rudzianie Razem, które odwołało się do SKO. -…nie jesteśmy usatysfakcjonowani, bo bitwa dalej będzie się toczyć, mamy może pierwszą jakąś wygraną i jest z tego satysfakcja, ale przeraża nas to, że my musimy walczyć o dobro mieszkańców na poziomie Katowic, bo władze naszego miasta nie dbają o nasze interesy – mówi Anna Łukaszczyk, Stowarzyszenie Rudzianie Razem.

Piłka wciąż jest zatem w grze. Przypomnijmy, że w Ekologicznym Centrum Odzysku Energii mają być spalane tzw. odpady resztkowe i ściekowe, a uzyskana w wyniku spalania energia ma posłużyć do wytwarzania ciepła i prądu dla gospodarstw domowych oraz ciepła, prądu i chłodu dla przemysłu. (Sandra Hajduk)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close